We have been given that a company makes wax candles in the shape of a solid sphere. Each candle has a diameter of 15 cm. We are asked to find the number of candles that company can make from 70,650 cubic cm of wax.
To solve our given problem, we will divide total volume of wax by volume of one candle.
Volume of each candle will be equal to volume of sphere.
, where r represents radius of sphere.
We know that radius is half the diameter, so radius of each candle will be
cm.



Now we will divide 70,650 cubic cm of wax by volume of one candle.



Therefore, 40 candles can be made from 70,650 cubic cm of wax.
Answer:
The correct answer is:
Negative StartFraction 9 over 4 EndFraction divided by two-thirds
i.e.

Step-by-step explanation:
We have to find equivalent expression to :
Negative 2 and one-fourth divided by negative two-thirds
i.e.

We have to convert the the mixed fraction form
to simpler
fraction form.
Let us learn the concept first.
Mixed fraction is combination of a whole number and a fraction.
Expression of the form
have the following understanding:
c is the divider
b is the remainder and
a is the quotient.
To convert mixed fraction to fraction we can use the following:


Hence

i.e. the given expression is equivalent to :
Negative StartFraction 9 over 4 EndFraction divided by two-thirds
∠ ABD = 5(2X+1)
∠ DBC = 3X+6
∠ EBC = Y +135/2
∠ ABD and ∠ DBC are linear pairs
∴ ∠ ABD +∠ DBC = 180
∴ 5(2X+1) + 3X+6 =180
solve for x
∴ x = 13
∴∠ ABD = 5(2X+1) = 5(2*13+1) = 135
∠ DBC = 3x+6 = 3*13+6 = 45
∠ ABD and ∠ EBC are vertical angles
∴ ∠ ABD = ∠ EBC = 135
∴ y +135/2 = 135
∴ y = 135/2
The <span>statements that are true:
--------------------------------------</span><span>
C.) x=13
E.)measure of angle EBC =135
F.) angle DBC and angle EBC are linear pairs
</span>
Answer:
a) distance halfway = 16.49 [m], displacement halfway = 10.5 [m]
b) distrance traveled increases when the child completes one circuit of the track.
Step-by-step explanation:
a) Distance is a scalar quantity that tells you how much space a body has covered when moving. Displacement is a vector quantity that tells you how far from its initial position and object is after moving.
In this case, the child goes around the track only halfway from point 1 to point 2. We know the circunference or perimeter of a circle to be 2*PI*radius. We also know the child only when halfway, so we need to divide the perimeter by 2, thus we get distance = PI*radius
- distance halfway = (PI)*(5.25) = 16.49 [m]
And now that we know the definition of displacement, we can easily see that the child went from point 1 to point 2 which is located at a distance of 1 diameter from point 1:
- displacement halfway = D = 2*radius = 2(5.25) = 10.5 [m]
b)What happens to the distance when the child completes one circuit? The distance will increase beause he is now completing the circuit so he is covering more ground in his movement:
- distance circuit = 2*(PI)*radius = 2(PI)(5.25) = 32.99 [m]
32.99 is more than 16.49 so we are certain that the distance increases.