Answer: She has $1022 left.
Step-by-step explanation:
The total amount that Amee received an the end of year as bonus at work is $1550.
She went on a shopping spree, spending $225 at the department store, $275 at the home furnishing store, and $28 at the card shop. Therefore, the total amount that she spent at the department store, the home furnishing store, and the card shop is
225 + 275 + 28 = $528
Therefore, the total amount of her bonus that she has left is
1550 - 528 = $1022
The inverse of the function is 
Explanation:
To find the inverse of the equation
, we need to interchange the variables x and y for the variables y and x.
Thus, the equation becomes

Now, we shall find the value of y.
Now, adding 8 to both sides of the equation, we have,

Interchanging the sides,

Dividing by 2 on both sides,

Taking square root on both sides,

Thus, the inverse of the function is 
Malcolm maximum speed is 200 km/h and Ravi maximum speed is 320 km/h
Step-by-step explanation:
Lets assume Malcolm maximum speed to be M km/h and Ravi maximum speed to be R km/h
Average of their maximum speed is; (M+R)/2 =260 km/h
This can be simplified to M+R= 260*2
M+R = 520.......................................(I)
When Malcolm's speed is doubled,
2M=R+80 km/h ----------------------(ii)
The two equations are;
M+R = 520 ------ M=520-R ----(i)
2M=R+80 ---------------------------(ii)
Replacing M with (i) above
2M=R+80
2(520-R) =R+80
1040 -2R =R+80
1040-80 = R+2R
960 = 3R
960/3 =R
320 =R
M+R =520
M=520-320 =200
Malcolm maximum speed is 200 km/h and Ravi maximum speed is 320 km/h
Learn More
Simultaneous equations:brainly.com/question/12919422
Keywords: Average, maximum, speeds, doubled,
#LearnwithBrainly
I am not 100% sure as to what you are asking, but I will try my best. Each key is equal to 3 students, so if 10 chose cartoons, a better key would be 2, 5, and 1. 1 might make it a bit cluttered, but if 10 students chose cartoons and you are using the 3 key, you can draw 1/3 of a box.
Given:
loan amount = 300
finance charge = 20
term = 14 days.
To solve for APR.
<span>1. Divide the finance charge by the loan amount.
20/300 = 0.0667
2. Multiply the result by 365.
0.0667 x 365 = 24.35
3. Divide the result by the term of the loan.
24.35/14 = 1.74 (APR in decimal format)
<span>
4. Multiply the result by 100.
1.74 x 100 = 174% APR</span></span>