Answer:
$151,257.12
Step-by-step explanation:
7.5% is the annual interest rate, the monthly interest rate is:

The amount (P) that must be deposited into an account at a rate 0.625% per month for 7 months in order to obtain $158,000 is given by:

$151,257.12 must be deposited into the account today.
Answer:
c
Step-by-step explanation:
Answer:
70 degrees
Step-by-step explanation:

This implies that:
Recall:
From the diagram
Angle CAB,
=70 (to the nearest degree)
we know that
To find the company with the greatest total employee compensation package, adds each company's gross pay, paid insurance, and paid time off, then subtract the job expenses on the sum
So
Find the total employee compensation package for each company
Step 
Find the total employee compensation package for company A


Step 
Find the total employee compensation package for company B


Step 
Find the total employee compensation package for company C


Step 
Find the total employee compensation package for company D


therefore
the answer is
the company with the greatest total employee compensation package is the company C
Answer:
210
Step-by-step explanation:
450 X 1/3 = 150
450 X 1/5 = 90
.
90 + 150 = 240
.
450 - 240 = 210