answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dennis_Churaev [7]
2 years ago
12

Barbara wants to buy some glittery heart-shaped beads to make friendship bracelets. The beads she wants come in a small pack wit

h 90 beads or a large pack with 300 beads. The small pack costs $3.60, while the large pack costs $9.00. Which pack is the better value?
Mathematics
1 answer:
AleksAgata [21]2 years ago
5 0

Answer:

I feel u

Step-by-step explanation:u need help too

You might be interested in
Mike has coffee worth $4 per pound that he wishes to mix with 20 pounds of coffee worth $7 per pound to get a mixture that can b
Alinara [238K]
\bf \begin{array}{lccclll}
&\stackrel{lbs}{amount}&\stackrel{per~lb}{price}&\stackrel{amount}{price}\\
&------&------&------\\
\textit{\$4/lb coffee}&x&4&4x\\
\textit{\$7/lb coffee}&20&7&140\\
------&------&------&------\\
mixture&y&5&5y
\end{array}

so, we know the mixture is the sum of both types of coffee, thus x + 20 = y, and 4x + 140 = 5y.

\bf \begin{cases}
x+20=\boxed{y}\\
4x+140=5y\\
----------\\
4x+140=5\left( \boxed{x+20} \right)
\end{cases}
\\\\\\
4x+140=5x+100\implies 140-100=5x-4x\implies 40=x
5 0
2 years ago
comparing permutations to combinations for the same set of parameters you would have more combinations than permutations true or
ella [17]
Let a set of n elements. 
We can find n! (factorial) of the n element. 
However, combination of the element lead to less than n! possibilities. 
(combining like adding or multiplying)
So the proposition is false. 
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The volleyball team at West View High School is comparing T-shirt companies where they can purchase their practice shirts. The t
mina [271]
10.5x = 7.5x + 30
10.5x - 7.5x = 30
3x = 30
x = 30/3
x = 10

10.5(10) = 105
7.5(10) + 30 = 75 + 30 = 105

they need to purchase 10 t-shirts from each company for a total of $105 for each company
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which rule represents the translation from the pre-image, ΔABC, to the image, ΔA'B'C'?
kirill [66]

Answer:

From the figure, it can be seen that the mage A'B'C' is obtained from the pre-image ABC by translating/shifting the vertices of the image by 7 units to the right and 6 units down.

Therefore, the rule represents the translation from the pre-image, ΔABC, to the image, ΔA'B'C' is (x, y) → (x + 7, y – 6).

8 0
2 years ago
Marie bought 1/2 gallon of milk, which she finished after 6 days. If she drank the same amount of milk each day, how many gallon
Rama09 [41]
Gallons per day.......gallons / day.....so u put the gallons over the number of days, then divide

(1/2) / 6 = 1/2 * 1/6 = 1/12 of a gallon per day <==
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • For the annual rate of change of -31% find the corresponding growth or decay factor
    5·1 answer
  • Two events, X and Y, are independent of each other. P(Y) = 5/6 and P(X and Y) = 1/3. What is P(X) written as a decimal? Round to
    5·2 answers
  • Rhianna is buying a car for $14,390. She has a $1000 trade-in allowance and will make a $1500 down payment. She will finance the
    8·1 answer
  • A projectile is fired directly upward. The compound inequality 89 – 9.8t &lt; 10.6 or 89 – 9.8t &gt; 20.4 represents a projectil
    5·2 answers
  • 9. Calisto Publishing Co. sells graphic novels and comics to a large retailer for $7.50 per book. The daily cost, in dollars, fo
    12·1 answer
  • Can you determine what number x represents from the information given? Explain how you got your answer.
    10·2 answers
  • A recipe that makes 4 servings calls for Two-thirds cup of flour. How much flour is required to make 20 servings? 6 cups 3 and o
    10·2 answers
  • There are 45 eighth graders and 20 seventh graders in a school club. The president of this club wants 40% of the club’s members
    15·1 answer
  • The cost of 5 scarves is $91.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    8·1 answer
  • If you were trying to decide whether to take out an auto loan for $6500 to buy your first car, thereby allowing you to commuto f
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!