Hello,
If b represents any real number,
b<=-9.5
or
5.5<=b
Answer C
<em>Note: As you may have unintentionally missed to add the different answers, based on which we had to check who solved correctly between Tamara and Clyda's work. </em>
<em>But, I am actually solving the expression and you must note that whoever (between Tamara and Clyda's work) may have got the same answer or match the answer with mine, would be the one who solved correctly.</em>
Answer:
We conclude that whoever (between Tamara and Clyda's work) may have got the answer as
after dividing
by
, would be the one who solved it correctly.
Step-by-step explanation:
Considering the expression

Lets divide the expression by 
Solution Steps:

Factorizing

Factorizing




Thus,

Therefore, we conclude that whoever (between Tamara and Clyda's work) may have got the answer as
after dividing
by
, would be the one who solved it correctly.
Keywords: expression, division
Learn more about expression division from brainly.com/question/1575482
#learnwithBrainly
The least common denominator is 5y, and can be obtained by multiplying
-1/y by 5/5 to get -5/5y.
If we add the numbers using the least common denominator, we get:
-5/5y + 2/5y = -3/5y
Opposite angles formed by two intersecting lines are equal, so angle 1 is the same as angle 4. That means angle 1 = angle 5 as well.
<span>When a line intersects two parallel lines, the corresponding angles are equal. That is, if r and s are parallel, then the angles formed when l intersects r are the same s the angles formed when l intersects s. Angle 1 = Angle 5, Angle 2 = Angle 6, and so forth. Since we know angle 1 = angle 5, we can conclude that r and s are parallel.</span>
Answer:
Each cake cost £ 13.00
Step-by-step explanation:
We were given that, each cake costs
or £ 
Andy buys
cakes.
Andy's cost is
£
Betty buys 4 times as many cakes as Andy.
Betty's cost is
£
£
Colin buys 3 more cakes than Andy
Colin's cost is
£
The total cost of the cakes is £
.
This implies that,

We expand to get,

We group like terms to get,

This gives us,

This implies that,



Therefore each cake cost £ 13.00