$32 for each hockey stick
Step-by-step explanation:
71+25=96
Given:
Original price = 20
reduces selling price by 25% every month it's not sold.
First markdown month:
20 * (100%-25%) = 20 * 75% = 15
Second markdown month
15 * 75% = 11.25
Macy, employee gets a 50% discount off the current price.
11.25 * 50% = 5.625
11.25 - 5.625 = 5.625 or 5.63
The pre-tax price of the shirt for Macy will be $5.63
15 x .30 = 4.50 discount 15-4.50= 10.50
10.50 x .40 = 4.20
Final cost of shirt 10.50-4.20 = $6.30
Answer:
The probability that the service desk will have at least 100 customers with returns or exchanges on a randomly selected day is P=0.78.
Step-by-step explanation:
With the weekly average we can estimate the daily average for customers, assuming 7 days a week:

We can model this situation with a Poisson distribution, with parameter λ=108. But because the number of events is large, we use the normal aproximation:

Then we can calculate the z value for x=100:

Now we calculate the probability of x>100 as:

The probability that the service desk will have at least 100 customers with returns or exchanges on a randomly selected day is P=0.78.
Answer:
Step-by-step explanation:
Given the following :
Number of shares purchased (2016) = 50
Purchase price of shares $396.33 per share
Closing price per share four years later = $778.38
A) What did Chadwick pay for all of the shares in 2016?
Purchase price per share × number of shares.
$396.33 × 50 = $19,816.50
B) What was the closing value of all of the shares four years later?
Closing price per share × number of ahaf
=$778.38 × 50
= $38,919
C.) Profit on stock :
$(38,919 - 19,816.50)
= $19,102.5
D) What is his rate of return on his shares when he sold them?
(Current Purchase - initial value) /current price
(778.3 - 396.33) / 396.33
= (381.97 / 396.33) 100%
= 0.9637675
=