This is a simple programming question. To calculate the average of any two numbers, where one number is 1 and the other is n, simply add the two numbers and divide by 2. Therefore, the answer is:
<span>avg = (1 + n) / 2</span>
Answer:
The error she made was that she was adding x and 2.75. She should subtract 2.75 from x.
Another mistake that she made was that she sold each for $7 assuming that she would make a profit of 78, but she should see each necklace for $12.5 so that she could make a profit of $78.
Step-by-step explanation:
The error she made was that she was adding x and 2.75.
She should write the equation as 8 (x - 2.75) = 78; as she spends $2.75 to make a necklace.
By using the correct equation: 8 (x - 2.75) = 78
=> 8x - 22 = 78
=> 8x = 78 + 22
=> 8x = 100
=> x = 100/8
=> x = 12.5
Another mistake that she made was that she sold each for $7 assuming that she would make a profit of 78, but she should see each necklace for $12.5 so that she could make a profit of $78.
Hope this helps you.
Answer:
25 more boxes is needed
Step-by-step explanation:
12000 batteries require 50 boxes. Let's find the unit rate.
That is, how many batteries are in each box??
That's 12,000/50!
12,000/50 = 240 batteries per box
Now, to find how many boxes we would need for 18,000 batteries, we will have to divide the total (18000) by 240(number of batteries per box). That is:
18,000/240 = 75 boxes
We would need 75 boxes to pack 18,000 batteries.
We want "how many MORE boxes needed", so we will the excess:
75 - 50 = 25 more boxes is needed
Answer:I am giving out 60 points if answer my question s
Step-by-step explanation:
Plz help