Answer:
9
Step-by-step explanation:
0.15
+3.00=3.15
3.15÷35=0.09
0.09×100=9
Answer:
Option c (Upper tailed) is the correct choice.
Step-by-step explanation:
Given that:
The average attendance is:
= 74,900
We will have to test:
⇒ 
or,

Verses,
⇒ 
or,

The other given alternatives aren't connected to the given scenario. So the above is the correct one.
• The ball is at the same height as the building between 8 and 10 seconds after it is thrown. TRUE - the height is zero somewhere in that interval, hence the ball is the same height from which it was thrown, the height of the roof of the building.
• The height of the ball decreases and then increases. FALSE - at t=2, the height is greater than at t=0.
• The ball reaches its maximum height about 4 seconds after it is thrown. TRUE - the largest number in the table corresponds to t=4.
• The ball hits the ground between 8 and 10 seconds after it is thrown. FALSE - see statement 1.
• The height of the building is 81.6 meters. FALSE - the maximum height above the building is 81.6 meters. Since the ball continues its travel to a distance 225.6 meters below the roof of the building, the building is at least that high.
1. TRUE
2. False
3. TRUE
4. False
5. False
Answer:
a: 4x+4x, 8x
b:6+24y,6*1+6*4y
Step-by-step explanation: