There is a 29% chance that the next pizza would be cheese
There are 253,440 inches in 4 miles. If you divide this quantity into the 24 inch strides she takes, you get your answer of 10,560 strides.
Hope this helps! <3
You need to calculate how many times the required difference is of the standard deviation, i.e. the ratio difference / standard deviation.
These are the calculations:
Standard deviation = 0.2 mm
Difference between 25.6mm and the mean = 25.6mm - 25mm = 0.6 mm
Ratio difference / standard deviation = 0.6mm / 0.2 mm = 3.
Then, the answer is that a ball with a diameter of 25.6 mm differs 3 standard deviations from the mean.
Neither are correct.
Navene has broken the problem up and simply added numbers together to get "4577"
Annabelle is also wrong because whereas she multiplied, she also broke up the numbers in the equation to get "46710"
The answer should be 18,690,300