Answer:
1.14 products per hour of labor
Step-by-step explanation:
To calculate the daily productivity would be the amount of products per hour of labor.
That is: 400 products / 350 hours of labor, and that is approximately 1.14 products per hour of labor.
Which means that for every hour of labor, 1.14 products are produced in one day, which would be a factor of productivity.
We are given the set of points
<span>{(1, 60), (2, 240), (3, 960), (4, 3840)}{(1, 60), (2, 240), (3, 960), (4, 3840)}
If w is the function name and t is the input variable, then the equation has the form
w = k a^t
Plugging in any two of the points to solve for k and a
Choosing </span>(1, 60) and (2, 240)<span>
60 = k a
k = 60 / a
240 = k a^2
Substituting
240 = 60/a (a^2)
a = 4
and
k = 60 / 4 = 15
The function is
w = 15 (4^t)</span>
Answer:
Their headquarters contains <u>420000</u> employees.
Step-by-step explanation:
The company has two office buildings which hold 30,000 employees.
The headquarters contains 14 times as many employees as the overseas branch.
Therefore, the number of employees in the headquarters is:
14 * 30000 = 420000 employees
Their headquarters contains 420000 employees.
He needs 6 more hot dog buns. You just simply subtract 12 from 18.
Answer:

Step-by-step explanation:
We have been given that the The annual salaries of all employees at a financial company are normally distributed with a mean of $34,000 and a standard deviation of $4,000.
To solve our given problem we will use z-score formula.
where,
,
,
,

Upon substituting our given values in z-score formula we will get,



Therefore, the z-score of a company employee who makes an annual salary of $54,000 is 5.