Answer: the value of the car will be about $12634
Step-by-step explanation:
We would apply the formula for exponential decay which is expressed as
A = P(1 - r)^ t
Where
A represents the value of the car after t years.
t represents the number of years.
P represents the initial value of the car.
r represents rate of decay.
From the information given,
P = $22000
r = 10.5% = 10.5/100 = 0.105
t = 5 years
Therefore
A = 22000(1 - 0.105)^5
A = 22000(0.895)^5
A = $12634
Answer:
The no. of possible handshakes takes place are 45.
Step-by-step explanation:
Given : There are 10 people in the party .
To Find: Assuming all 10 people at the party each shake hands with every other person (but not themselves, obviously) exactly once, how many handshakes take place?
Solution:
We are given that there are 10 people in the party
No. of people involved in one handshake = 2
To find the no. of possible handshakes between 10 people we will use combination over here
Formula : 
n = 10
r= 2
Substitute the values in the formula





No. of possible handshakes are 45
Hence The no. of possible handshakes takes place are 45.
<h2>
Explanation:</h2><h2 />
In this exercise, we know some facts:
- Lin read for x minutes.
- Elena read for more than that.
The problem tells us nothing about the number of minutes Elena read more than Lin. However, let's say Elena read one-third more than the number of minutes Lin read. Therefore:
<u>For Lin:</u>

<u>For Elena:</u>

Make is a proportion
6/18=28/x
Cross multiply
18•28=6•x
504=6x
x=84