The Answer is B: 2,125 cm²
n = 7
a = 24.18 cm
r = 25.1051 cm
R = 27.8646 cm
A = 2124.65 cm²
P = 169.26 cm
x = 128.571 °
y = 51.4286 °
Agenda:
r = inradius (apothem)
R = circumradius
a = side length
n = number of sides
x = interior angle
y = exterior angle
A = area
P = perimeter
π = pi = 3.14159...
<span>√ = square root
</span>
Formula: A = (1/4)na2 cot(π/n) = nr2 tan(π/n)
Find min
min is 1.5-0.2=1.3cm
max is 0.2+1.5=1.7cm
so it would be a graph from 1.3cm to 1.7cm
like below
Answer:
1651
Step-by-step explanation:
let s say that the price before the increase is x
to apply an increase of 9% it does x + x*0.09 = x*(1+0.09)=x*1.09
and we know that this value is 1800
so
x*1.09=1800
<=>
x = 1800/1.09=1651.376147
to the nearest penny it gives 1651
S = d/t
st = d
t = d/s
The time going is t1.
The time returning is t2.
The total time is 4 hours, so we have t1 + t2 = 4
The speed of the current is c.
The speed going is 9 + c.
The speed returning is 9 - c.
t1 = 16/(9 + c)
t2 = 16/(9 - c)
t1 + t2 = 16/(9 + c) + 16/(9 - c)
4 = 16/(9 - c) + 16/(9 + c)
1 = 4/(9 - c) + 4/(9 + c)
(9 + c)(9 - c) = 4(9 - c) + 4(9 + c)
81 - c^2 = 36 - 4c + 36 + 4c
81 - c^2 = 72
c^2 = 9
c^2 - 9 = 0
(c + 3)(c - 3) = 0
c + 3 = 0 or c - 3 = 0
c = -3 or c = 3
We discard the negative answer, and we get c = 3.
The speed of the current is 3 mph.