So the rounded weights would be 3, 5, 2, 6, and 11, as when you round, you look at the number to the right of the one you want to round to. If it's 5 or larger, you add one to the spot you're rounding to, and make the rest of the numbers after into zeroes. If it's below 5, just change the ones after the one you want to round to into zeroes and don't add one.
Then for the estimating of the weight, you would add them together. 3+5+2+6+11. That would equal 27, so the estimate weight is 27 grams.
He will need 527.52 cubic centimeters of wax. You divide the diameter by 2 ten multiply that number by itself to get the circumference. From there you multiply it by 12 then by 4 and there's your answer
Answer:
4,455 writing lines
Step-by-step explanation:
135 * 33= 4,455
hope this helps!!
Given a data set consisting of 33 unique whole number observations, its five-number summary is: [19,32,47,61,77] how many observations are strictly less than 32?
Solution: The five number summary denotes:
Minimum = 19
First Quartile = 32
Median = 47
Third Quartile = 61
Maximum = 77
Since there are an odd number of observations (33) in the data set, the First Quartile (32) must be at the (33+1)/4 = 8.5th position, meaning there are 7 numbers less than 32.
Therefore, there are 7 observations that are strictly less than 32