Hi there!
First we need to realise that the 18% discount equals John's savings. Therefore 18% of the original price is $13.23.
When we know 18% of the price, we can also find 1% of the total price.
18% = $13.23
Divide both sides by 18.
1% = $0.735
To find the total price, which equals 100%, we know only need to multiply both sides by 100.
100% = $73.50.
Therefore, the original price for the coat is $73.50.
~ Hope this helps you!
Answer:
A. 4.26 in^2
Step-by-step explanation:
Step 1: Find the area of the sector DBC. Here we have to use the formula.
Area of a sector = Central Angle/360 *π
The area of the sector DBC = (54/360)*3.14*
= 30.16
Step 2: Area of segment CFD = Area of the sector DBC - Area of the ΔCBD
= 30.17 - 25.9
Area of segment CFD = 4.27in^2
Answer:
The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule .
Step-by-step explanation:
Given as :
The mass of liquid water = 50 g
The initial temperature =
= 15°c
The final temperature =
= 100°c
The latent heat of vaporization of water = 2260.0 J/g
Let The amount of heat required to raise temperature = Q Joule
Now, From method
Heat = mass × latent heat × change in temperature
Or, Q = m × s × ΔT
or, Q = m × s × (
-
)
So, Q = 50 g × 2260.0 J/g × ( 100°c - 15°c )
Or, Q = 50 g × 2260.0 J/g × 85°c
∴ Q = 9,605,000 joule
Or, Q = 9,605 × 10³ joule
Or, Q = 9605 kilo joule
Hence The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule . Answer
Answer:
C) -2
Step-by-step explanation:
8 + (-2) = 6
So,
Mark wants $100 for 10 hrs., or $10/hr.
Rick wants $80 for 9 hrs., or

$8.89/hr.
Steve wants $75 for 8 hrs., or $

/hr. or $9.38/hr.
Finally, Andy wants $60 for 5 hrs., or $12/hr.
We can see that <u>Rick</u> offers the best deal, at $8.89/hr.