Answer:
0.01364
Step-by-step explanation:
It is given that,
A store sells a 33-pound bag of oranges for $3.60 and a 55-pound bag of oranges for $5.25.
Price per pound of 33 pound bag is 3.60/33 = 0.10909 price per pound
Price per pound of 55 pound bag of oranges is 5.25/55 = 0.09545 price per pound
Difference between price per pound for the 33-pound bag of oranges and the price per pound for the 55-pound bag of oranges is :
D = 0.10909 - 0.09545
D = 0.01364
Therefore, this is the required solution.
Answer:
0.60
Step-by-step explanation:
Use binomial probability.
P = nCr pʳ qⁿ⁻ʳ
where n is the number of trials,
r is the number of successes,
p is the probability of success,
and q is the probability of failure (1−p).
The probability of a mistake on at least one page is 1 minus the probability of making no mistakes.
P(at least 1) = 1 − P(none)
P = 1 − ₁₁C₀ (0.08)⁰ (0.92)¹¹⁻⁰
P = 1 − (0.92)¹¹
P = 0.60
Hey there,
Total no. of people= 71,115
Average cost of ticket = 21.15 pounds
Total ticket income= 71,115 x 21.15
= 1,504,082.25 pounds
Hope this helps :))
~Top
Answer:
Let a be the first term.
The sum is a1−r=33.25.
The second term is ar=7.98, so a=7.98/r.
Putting these together, 7.98/r(1−r)=33.25 or r(1−r)=0.24=0.6×0.4.
If the answer doesn't jump out at you from there, you could solve for r with the quadratic formula.
Step-by-step explanation:
I Hope It's Helpful :)
x-4=x(2)
x-4=2x
+4 +4
8 = 6
lilly has 8 stamps and mackenzie has 6