At the end of tomorrow, inventory of 5+20 pallets will have been used to fill orders for 2+10 pallets. That leaves inventory on hand of
... 25 - 12 = 13 pallets
Since each holds 20 panels, that amounts to
... (13 pallets) × (20 panels/pallet) = 260 panels . . . . remaining
Answer:
$4182.7
Step-by-step explanation:= 4000*(1.5%)*3
Year 1= 4000*(100%+1.5%)= 4060
Year 2= 4060*(100%+1.5%)= 4120.9
Year 3= 4120.9*(100%+1.5%)= 4182.7
Answer:
a.
b. 6.1 c. 0.6842 d. 0.4166 e. 0.1194 f. 8.5349
Step-by-step explanation:
a. The distribution of X is normal with mean 6.1 kg. and standard deviation 1.9 kg. this because X is the weight of a randomly selected seedless watermelon and we know that the set of weights of seedless watermelons is normally distributed.
b. Because for the normal distribution the mean and the median are the same, we have that the median seedless watermelong weight is 6.1 kg.
c. The z-score for a seedless watermelon weighing 7.4 kg is (7.4-6.1)/1.9 = 0.6842
d. The z-score for 6.5 kg is (6.5-6.1)/1.9 = 0.2105, and the probability we are seeking is P(Z > 0.2105) = 0.4166
e. The z-score related to 6.4 kg is
and the z-score related to 7 kg is
, we are seeking P(0.1579 < Z < 0.4737) = P(Z < 0.4737) - P(Z < 0.1579) = 0.6821 - 0.5627 = 0.1194
f. The 90th percentile for the standard normal distribution is 1.2815, therefore, the 90th percentile for the given distribution is 6.1 + (1.2815)(1.9) = 8.5349
Answer:
Option A , should not be rejected
Step-by-step explanation:
From the question we are told that:
Sample 1 
Standard deviation 1 
Sample 2 
Standard deviation 2 
Level of confidence 
Generally The Hypothesis are given as


Generally the equation for test Statistics is mathematically given by



Therefore
Critical Value


Where

Therefore


From Table


Therefore

Hence,We fail to reject the Null Hypothesis 
Option A , should not be rejected
Answer:

Step-by-step explanation:
The exponential function is often used to model natural growing or decaying processes, where the change is proportional to the actual quantity.
An exponential decaying function is expressed as:

Where:
C(t) is the actual value of the function at time t
Co is the initial value of C at t=0
r is the decaying rate, expressed in decimal
The concentration of the pollutants starts at Co=5 mg/lt. We also know the pollutant reduces its concentration by 10% each hour. This gives us a value of r = 10% / 100 = 0.1
Substituting into the general equation:

Operating:
