Bond valuation:
<span>Par value = Maturity value = FV = $1,000 </span>
<span>Coupon rate = 7.5% </span>
<span>Years to maturity = N = 19 </span>
<span>Required rate = I/YR = 5.5% </span>
<span>(Coupon rate)(Par value) = PMT = $75 </span>
<span>PV = $1,232.15</span>
Answer:(1) Decrease (2) Increase (3) Decrease (4) Decrease (5) Not chanhe
Explanation: This tries to describe a free market economy,where price, quantity demanded and quantity supplied are influenced by the market forces. The improved productivity of the Sugarcane which is a major raw material for sugar production is increased,the cost of production of Sugarcane will decrease as productivity increases,the quantity supplied to the market will increase leading to decreased price for all sugar value chain. The price for Honey a sweetener will also decrease responding the increased demand for sugar but the price for textile will not change because it is not a substitute for sugar.
Answer:
Explanation:
This incident occurred as a result of natural disaster which was beyond the control of the parties involved. Moreover , this incident would have been covered by so many news media and channels which would serve as evidences to buttress their claim.
Therefore , it is easier to make a defense in the fact that the breach occurred due to the natural disaster that was neither forseen nor could be prevented by their effort.
Answer:
c. place----distribution
Explanation:
Since it is stated in the example that Sidney's customers expressed a wish for the scanners to be sold through retail alongside the online shop, it is clear that Sidney's company faces an issue regarding the distribution channels.
Of course, there is room for improvement, as they have already noted the customer requests for such a distribution channel and they have a steady demand.
To secure (and increase) their existing customer base from the competitor, Sydney's company has to put <u>place and distribution</u> of its products in the marketing focus.
Answer:
Dr interest expense $5,756.25
Cr cash $5,250
Cr Discount on bonds payable $506.25
Explanation:
Amortization of discount=$10,125/10 years*6/12=$506.25
The 6/12 implies that the amortization takes place every six months instead of annually.
The semiannual interest payment=$150,000*7%*6/12=$5,250
The interest payment would be credited to cash $5,250 and debited to interest expense for the year.
The amortization of discount would be credited discounts on bonds payable and credited to interest expense account as shown above in the answer section