Answer:
Total cost = Total ordering cost + Total holding cost
Total cost = DCo + QH
Q 2
Where
D = Annual demand
Co = Ordering cost per order
Q = EOQ
H = Holding cost per item per annum
D = 40,000 units
Co = $48
H = 18% x $8.00 = $1.44
EOQ = √2DCo
H
EOQ = √2 x 40,000 x $48
$1.44
EOQ = 1,633 units
Explanation:
EOQ equals 2 multiplied by annual demand and ordering cost divided by holding cost per item per annum. The holding cost per item per annum is calculated as holding cost rate multiplied by unit cost.
Answer:
30%
Explanation:
The computation of return on investment is shown below:-
Return on Sales = Credit sales × Return on sales
= $24,000 × 5%
= $1,200
Investment in Accounts Receivable
= $24,000 × 1 ÷ 6
= $4,000
Return on Investment = Return on Sales ÷ Investment in Accounts Receivable × 100
= $1,200 ÷ $4,000 × 100
= 30%
Therefore for computing the return on investment we simply divide the investment in account receivable by return on sales.
<u>Solution and Explanation:</u>
Answer 1 <u>Calculation of activity rate is as follows:
</u>
<u>Stamping</u> = Budgeted costs divided by Machine tour
= $200000 / 10000 = $20 machine hour
<u>Assembly</u> = Budgeted costs divided by Labor hour
= $400000 divided by 20000 = $20 labor hour
<u>Setup</u> = Budgeted costs divided by setup
= 30000 / 15 = 2000 setup
Answer 2 <u>Overhead cost per unit = Total overhead cost divided by total units produced
.</u>

Saws = $452 per unit

Drills = $673 per unit
Distance ran by Chris Gilbert, D = 96 yards
Speed, S = 4.9 s / 40 yards
Time ran by Chris Gilbert, T = D x S
T = (96 yards) x (4.9 s / 40 yards)
T = 11.76 s, total time ran by Chris Gilbert