Answer:
$29.50
Step-by-step explanation:
First we need to find the tip
tip = pre tax bill * 10 %
tip = 25 * .10
tip =2.5
Next we need to find the tax
tax = pre tax bill * 8%
tax = 25 * .08
tax =2
Final bill = pre tax bill + tax + tip
Final bill = 25 + 2 + 2.5
=29.50
Answer and Step-by-step explanation:
Data provided in the question
Mean = 1.1 hours per call =
R = Mean rate = 1.6 per eight hour day
=
= 5 per day
Based on the above information
a. The average number of customers is


= 151
b. The system utilization is

= 
= 0.32
c. The amount of time required is
= 1 - system utilization
= 1 - 0.32
= 0.68
And, there is 8 hours per day
So, it would be
= 
= 5.44 hours
d. Now the probability of two or more customers is

= 0.1024
Therefore we simply applied the above formulas
If

then we have

By Fermat's little theorem, if

is not divisible by a prime

, then

This works for

; in this case, we would have
Step-by-step explanation:
no 2
if wrong correct me pls
-10.2 - 12.85 which would be -23.05
the 10.2 is negative because it is below zero