Answer:
Intrinsic value of Stock C is 300
Explanation:
given data
expected pay dividend = $3
growth rate of dividends = 9%
stock C require a rate of return = 10%
stock D require a rate of return = 13%
solution
we get here intrinsic value by the DDM method
intrinsic value = Upcoming Dividend ÷ ( Required rate of return - Growth rate of stock ) .................1
intrinsic value =
intrinsic value =
intrinsic value = 300
so intrinsic value of Stock C is 300
Answer:
Capacity utilization rate in October is 63.75%
Explanation:
Units produced in October = 18170
Units production in most efficient way = 28500
Capacity utilization rate in October = 18170 / 28500 = 0.6375
In percentage, it is 63.75%
Answer:
The correct answer is letter "C": an increase in the bargaining power of suppliers of a critical input.
Explanation:
Porter's Five (5) Forces is an analysis scheme created by Harvard School Professor Michael E. Porter (<em>born in 1947</em>). The ultimate goal of this analysis is to help managers set their expectations because profitability decreases as competition increases. Three of the five forces relate to industry (horizontal) participants - <em>the threat of substitutes established rivals, and new entrants</em>. The other two relate to the vertical participants - <em>the bargaining of suppliers and consumers</em>.
In the case, as airline fuel suppliers are consolidating, this would represent the bargaining of suppliers factor in Porter's theory. They could joint to decide quantities supplied or even prices.
Answer: If the material is reworked and sold, Hodge Inc. has a financial disadvantage of (- 4500).
Let's see why:
1) If we sell the material at its disposal value: We have a cost of $ 74600 and the income from sale would be $ 57400 =
57400 - 74600 = (-17200). We have a loss of $17200.
2) If we rework the material we will have an original cost of $ 74600, an additional cost for reworking of $ 1500 and the income from its sale would be $ 54400 =
54400 - (74600 + 1500) = (-21700) We have a loss of $ 21700.
Then comparing the 2 situations =
(-21700) - (-17200) = -4500. There is a financial disadvantage of $4,500 if the material is reworked instead of selling it as scrap.
Answer:
$2000=Z/(1+i)^1+Z/(1+i)^2+Z/(1+i)^3
Explanation:
let Z be the annual minimum cash flow
The internal rate of approach can be used here, in other words, the rate of return at which capital outlay of $2000 is equal present values of future cash flows
In year 1, present value of cash =X/discount factor
year 1 PV=Z/(1+i)^1
year 2 PV=Z/(1+i)^2
year 3=Z/(1+i)^3
Hence,
$2000=Z/(1+i)^1+Z/(1+i)^2+Z/(1+i)^3
Solving for Z above would give the minimum annual cash flow that must be generated for the computer to worth the purchase
Assuming i, interest rate on financing is 12%=0.12
Z can be computed thus:
$2000=Z(1/(1+0.12)^1+(1/(1+0.12)^2+(1+0.12)^3)
$2000=Z*3.09497902
Z=$2000/3.09497902
Z=$646.21