Answer:
$7,986
Explanation:
To calculate the equivalent annual cost for 5 year period at an interest rate of 10% per year we need to go through some minor calculations first.
DATA
Cost in first year (A) = $10,000
Decrease in cost each year after the first year (G) = $560
Interest rate = 10%
Time period = 5 years
Solution
EAC = A - G (A/G, i, n)
EAC = $9,000 - $560(A/G, 10%, 5)
EAC = $9,000 - ($560 * 1.8101)
EAC = $9,000 - $1,013.656
EAC = $7,986
Answer: When computing the cost per equivalent unit, the weighted-average method of process costing considers: C) costs incurred during the current period plus cost of beginning work in process inventory.
Explanation: This is because the weighted-average method takes into account the costs of the previous period and the costs of the current period.
Answer: b) The total amount debited must equal the total amount credited
Explanation:
Journal entries on the debit side must always equal entries on the credit side. This is to fulfil the Accounting requirement of Double Entry where every entry in the books must have an equal and corresponding entry as well.
There can be multiple accounts represented in the journal entry but the amount on the credit side needs to balance with the amount on the debit side.
For example, a good to sold to Hillary by Trump for $30. Trump gives Hillary a discount of 10%. Trump will record that entry as,
DR Cash $27
DR Sales Discount $3
CR Accounts Receivable $30
Notice that the Debit side has 2 accounts but they still add up to the $30 on the Credit side.
Answer:
$154,900
Explanation:
The computation of the total cost of operating the assembly department as follows:
= Direct expenses of assembly department + allocated amount
= $123,400 + $52,500 × 69,000 ÷ (69,000 + 46,000)
= $123,400 + $52,500 × 69,000 ÷ 115,000
= $123,400 + $31,500
= $154,900
A because then she can gain interest on her money