Domestic gross product (GDP) is used for overall monitoring of an economy. In this regard, it measures the well-being of the society.
In the current scenario, the funds invested was $3 million while the overall value of the harvest was $8 million. In this regard, the overall contribution to the GDP in 2014 due to the transactions described is the overall harvest and that is $8 million worthy of cereal.
Answer:
Equilibrium price and quantity
$6.44 and 6768
Consumer surplus
$571,081
Producer Surplus
$5,288
Explanation:
In this question, we are asked to calculate equilibrium price and quantity, consumer surplus and producer surplus.
Please check attachment for complete solution and step by step explanation
Answer: $33 without trade, $50 with trade
Explanation:
Wages can be defined as any monetary compensation paid by an employer to his/her employee for work done during a specific period of time. Payment may be calculated as a fixed amount for each accomplished task, or on hourly basis, daily rate, or based on the quantity of work done, which has been easily and adequately measured. The wages of this country if a efficiently calculated is $33 without trade and $50 with trade.
Answer:
B
Explanation:
When goods produced in a country are sold to other countries, it is known as export.
When a country purchases a foreign produced good, it is known as import
the difference between export and import is known as net export.
Net export increases when export increases and decreases when import decreases.
As a result of the sale of the computer, US net export would increase and France's net export would decrease.
Answer:
A) the probability that the asset will pay well is 51.16% and the probability that it pays poorly is 48.84%.
B) She should not invest in the asset because the expected value = the price asset, there is no expected profit.
Explanation:
There are 2 probable returns:
- Asset will pay well = P = $45,000
- Asset will pay poorly = 1 - P = $2,000
since the principal = $20,000, and the expected value = $20,000, the expected value equation would be:
45,000p + 2,000(1 - p) = 20,000
45,000 + 2,000 - 2,000p = 20,000
43,000p = 22,000
p = 0.5116 or 51.16%
1 - p = 48.84%