Answer:
stockholders equity at the end of the year is $95000
Explanation:
given data
equity = $75000
net income = $15000
additional investment = $10000
dividend = $5000
to find out
stockholders equity at the end of the year
solution
we will find here stockholders equity that is express as
stockholders equity = Net income + equity - Dividends + Additional investment .....................1
put here value in equation 1 we get
stockholders equity = 15000 + 75000 - 5000 + 10000
stockholders equity = 95000
so stockholders equity at the end of the year is $95000
<span>The ending equity is $315,000
This is just a matter of adding income and subtracting withdraws. So let's do it.
"Cragmont has beginning equity of $277,000,"
x = $277000
"net income of $63,000"
x = $277000 + $63000 = $340000
"withdrawals of $25,000"
x = $340000 - $25000 = $315000</span>
Answer:
The amount of Bateman's gain is $402,850, in character of profits from the sale of property and equipment
Explanation:
The gain of selling an asset is determined by the formula: Sale price minus Book value. The book value of the building is Cost minus accumulated depreciation. So, the book value is 
Then, the amount of Bateman's gain is equal to
.
Answer:
The new equilibrium will have a lower level of price and the GDP will be $9 trillion
Explanation:
The law of the demand explain the movements of the aggregate demand, the new equilibriun will have a lower level of price and the real GPD of $9 trillion. The change in the level of price depends on elasticities of the agregate demand and the agragate supply.
Answer:
Bank B is the better investment
Explanation:
Investment = P = $2,000
Number of years = n = 10
If the She invest in Bank A
r = 8.5% simple interest
Accumulated value after 10 years = A =P + (P x r x n) = $2,000 + ( $2,000 x 8.5% x 10 ) = $2,000 + $1,700 = $3,700
If the She invest in Bank B
r = 8% Compounded yearly
Accumulated value after 10 years = A = P x (1 + r )^n = $2,000 x ( 1 + 8% )^10 = $2,000 x ( 1 + 0.08 )^10 = $2,000 x ( 1.08 )^10 = $2,000 x 2.1589 = $4,317.8
= $4,318
Hence Bank B is the better investment because it make more money than in Bank A after 10 years.