Answer:
The critical t values are -1.746 and 1.746.
Step-by-step explanation:
Given information:
The weight of a USB flash drive is 30 grams and is normally distributed.
Population mean = 30
Sample size = 17
Sample mean= 31.9
Standard deviation = 1.8
Significance level, α=0.10
Null hypothesis: 
Alternative hypothesis: 
It is a two tailed test.
The t-critical values for a two-tailed test, for a significance level of α=0.1 are -1.746 and 1.746.
Therefore the critical t values are -1.746 and 1.746.
Answer:
<h2>See the explanation.</h2>
Step-by-step explanation:
a.
The initial length of the candle is 16 inch. It also given that, it burns with a constant rate of 0.8 inch per hour.
After one hour since the candle was lit, the length of the candle will be (16 - 0.8) = 15.2 inch.
After two hour since the candle was lit, the length of the candle will be (15.2 - 0.8) = 14.4 inch. The length of the candle after two hours can also be represented by {16 - 2(0.8)}.
Hence, the length of the candle after t hours when it was lit can be represented by the function,
.
at t = 20.
b.
The domain of the function is 0 to 20.
c.
The range is 0 to 16.
Answer:
Option C
10%
Step-by-step explanation:
Given information
Cost of investment=$20000
Selling price=$22000
Profit=Selling price-Cost of investment=22000-20000=2000
Return on investment=profit/cost of investment
