Answer:
59 orders
Explanation:
For computing the how many rolls should order at a time, first we have to determine the economic order quantity which is shown below:
The computation of the economic order quantity is shown below:
= 
where,
Carrying cost = $875 × 20% = $175
And, other items values would remain the same
ow put these values to the above formula
So, the value would be equal to
= 
= 50.71 units
Now The number of orders would be equal to
= Annual demand ÷ economic order quantity
= $3,000 ÷ 50.71 units
= 59 orders
The Peak & Vale Accountants provides or offers
other firms and institutions with accounting services. Questions of what is ethical
involve the extent to which the Peak & Vale has an ethical duty beyond
those duties mandated by the law.
The amount that should be associated with the given case is $16,000.
The computation is as follows:
= Money damages + cost of the court + attorney fees associated
= $8,000 + $3,500 + $,4500
= $16,000
In order to determine the value i.e. associated we add the above 3 items.
Therefore we can conclude that The amount that should be associated with the given case is $16,000.
Learn more about the broker here: brainly.com/question/1752402
Answer:
The total amount you pay in social insurance taxes on your second job is 2,914.65 couches
Explanation:
The computation of the total amount paid is shown below:
= (Total income - paid amount) × Social insurance tax rate
= ($110,100 - $72,000) × 7.65%
= 2,914.65 couches
We simply have taken the difference between the total amount and the paid amount and then multiply it with the social insurance tax rate
All other information is not relevant. Hence, ignored it