Answer:
Decrease by $132,100
Explanation:
Computation of the given data are as follow:-
We can calculate the Operating Income by using following formula:-
Fixed Cost = Fixed Cost * Dropped Rate
= $193,000 * 30/100
= $57,900
So, Operating Income = Sales - Variable Cost - Fixed Cost
= $,1050,000 - $860,000 - $57,900
= $132,100
According to the Analysis, the operating income will be decrease by $132,100 if the business segment is eliminated.
On the off chance that finished with care and thinking ahead, changing work methodology can build profitability. Be that as it may if done shamefully, doing as such can without much of a stretch be counter profitable.
This incorporates knowing the dangers of their occupations and their work environment and knowing how to control these risks. Having composed safe work practices and techniques is a fundamental part of an OH&S program. A training is an arrangement of rules to enable specialists to play out an assignment that may not require a well-ordered strategy.
Answer:
The best next step that the investor should take regarding Praetorianʹs stock is C. Revise her estimate of Praetorian's Dividend Growth
Explanation:
Consider the following calculations
Price = D (1+g)/ (r-g) = 2.5*(1.05)/(0.08-0.05) = $ 87.5
Hence, the stock is underpriced at $ 84 per share
.
Answer:
Adjusting & Accrued Wages Adjusted Payment:
To record the outstanding payment of wages for 1 day following journal entry has been passed. The salaries cost account has been charged by an amount of (9 workers × $145) $1,305 and the account of wages payable has been credited with the same amount to adjust the journal entry as shown below:
Date: 31 Dec
Debt: Wage expense = $1,305
Credit: Wage Payable = $1,305
Accrued Wages of one day is recorded.
As it is known that future cash flows are
risky in nature so it is not possible to discount them at risk free rate. So
investor must discount the future cash flows based on the equity cost of
capital. It is the expected return of the other investments available in the market
with same kind of risk to the firm’s share.
Price of the stock can be found by using
the cost of equity equation which is as follows:
Po = Div_1 + P_1 / 1 + r_E
$15 = 0.8 + X / 1.12
X = $16
So the expected selling price of the
stock is $16.00