Answer:
(D) $4,055
Explanation:
To find the adjusted book balance, we need the ending balance of the cash book:
Book balance $4,725
Less: bank service charges (25)
Less: EFT (380)
Less: NSF check returned by bank (265)
<em>Adjusted book balance</em> <u>$4,055</u>
Since bank service had been deducted from the bank, Maxis clothing had to deduct the same amount. When bank deducts any money, generally it notifies through text message or sometimes does not notify directly. Therefore, It had to be deducted from the cash book.
Maxi's accounts receivable paid him a check and the firm immediately added the amount to the cash book. When the accountant went for depositing the check, there were not sufficient fund (NSF). Therefore, the amount did not add to the bank balance. Hence, the firm had to deduct it again.
Through Electronic Fund Transfer (EFT), a payment had been made by the bank for Maxi clothing. Since the expense did not deduct from the cash book, the amount had to deduct it to get the adjusted book value.
Answer:
add $36 to the book's balance.
Explanation:
Since in the question it is given that the check amount is $648 which is to be paid by the bank is recorded incorrectly in the company books for $684
So the difference of $36 would be added to the company book balance and no adjustment would be made in the bank balance
This addition would balance the both book balance and the bank balance.
Marketing of a boat cleaning company needs to account for targeting a segment of population that owns boats.
Explanation:
Here, in simple terms, the marketing strategy is missing the people it was supposed to target for their marketing.
The company working in the niche has to target boat owners specifically, which the marketing fails to do.
<u>Segmentation is an activity in which a wide net of marketing population is marketed to and then the clients are filtered out.</u> This is not a very effective method but it was essentially trying to <u>find which people look out for the service the company provides.</u>
Answer:
Is teamwork skills
Explanation:
Working well in a team mean:
Work with a group to achieve a goal or shared result effectively
Listen to team members.
Take into account the ideas of all the team
Answer:
Quarterly dividend = $1.00
Required rate of return per annum = 8% = 0.08
Quarterly rate of return = 0.08/4 = 0.02
Current market price = <u>Quarterly dividend</u>
Quarterly required rate of return
= $1.00
0.08
= $12.5
The amount to pay for 1,000 shares = $1.25 x 1,000 = $12,500
Explanation:
The current market price is calculated as quarterly dividend paid divided by quarterly required rate of return. Then, we will multiply the current market price by the number of shares in order to determine the total amount to pay for the shares.