2.161616 as a fraction is 2 161616/1000000 in simplest form its 2 10101/62500
<u>Answer</u>: If 15% of the customer's total is $22.05, then the customer's total is <u>$147</u>.
<u>Step-by-step explanation</u>:
Let x be the customer's total amount.
It is given that 15% of the customer's total = $22.05
⇒15% of x= $22.05

Therefore, If 15% of the customer's total is $22.05, then the customer's total is <u>$147</u>.
Answer:
The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule .
Step-by-step explanation:
Given as :
The mass of liquid water = 50 g
The initial temperature =
= 15°c
The final temperature =
= 100°c
The latent heat of vaporization of water = 2260.0 J/g
Let The amount of heat required to raise temperature = Q Joule
Now, From method
Heat = mass × latent heat × change in temperature
Or, Q = m × s × ΔT
or, Q = m × s × (
-
)
So, Q = 50 g × 2260.0 J/g × ( 100°c - 15°c )
Or, Q = 50 g × 2260.0 J/g × 85°c
∴ Q = 9,605,000 joule
Or, Q = 9,605 × 10³ joule
Or, Q = 9605 kilo joule
Hence The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule . Answer
Answer:
option D
Brianna
Step-by-step explanation:
Given in the question the expression wrote by Mr.Walden

To write the simplified form of this expression we will use negative rule of exponent
= 1 / 

so,


Only Brianna wrote right simplification of the expression written by Mr.Walden
-3x + y - 2z = 10 |* -1
3x - y +2z = -10
5x -2y -2z = 12
--------------------------- I add these equations term by term
8x - 3y = 2
-3x + y - 2z =10 ⇒ -3x + y - 2z =10
x -y +z = 23 | *2 2x - 2y + 2z = 46
----------------------------- I add these eq.
-x -y = 56
8x - 3y = 2
-x -y = 56
this is the system after i reduce it ( it has only two variables x and y)