Answer:
$1, 263. 75
Explanation:
If annual income is $8,425 and the tax rate is 15%,
Annual Tax would be 15% of $8,425
=15/100 x $ 8425
=0.15 x 8, 425
=$1, 263.75
Answer:
$650,000
Explanation:
The total cost of a company may be grouped into fixed and variable cost. The fixed cost remains constant at a given range of activity levels while the variable cost increases proportionately as the level of activities.
The total variable cost is the product of the unit variable cost and the number of units produced.
Hence, total cost in 2011
= $500,000 + $150,000
= $650,000
Answer:
$20 million
Explanation:
Data provided in the question:
Book value of assets in 2005 = $1,200 million
Fair value of assets in 2005 = $955 million
Book value of assets in 2006 = $720 million
Fair value of assets in 2006 = $700 million
Now,
Impairment Loss = Fair value - Carrying value of Net assets
or
Impairment Loss
= Fair value of assets in 2006 - book value of assets in 2006
= $700 million - $720 million
= - $20 million [ Here, the negative sign means a loss]
Hence,
Impairment loss of $20 million
Answer:
A. Come to more practices
C. Try to convince the coach to give them more money
D. Quit the team
Explanation:
A pretty cool thing Dwight and Guillermo would want to do first is to stay calm and approach their coal for a raise since they commit equal time to the task as others. This is one of the best way to negotiate for a due raise.
Dwight and Guillermo might also feel cheated and be angry about their low pay which may eventually force them to want to quit the team. Often times, this is situation of knowing your worth and duly sticking to the perks of it.
They might also approach this problem by coming to more practices to impress their coach. This can further augment their visibility in the team, an action which they might duly be rewarded for.