First, determine the center of the circle by getting the midpoint of the points given for the circumference.
midpoint = ((0 + 0)/2, (3 + -4)/2)
midpoint (0, -0.5)
Then, we get the radius by determining the distance from either of the circumferential point to the center.
radius = √(0 - 0)² + (3 +4)² = 7
The equation for the circle would be,
x² + (y + 0.5)² = 7²
25% because u have to divide the diameter of the logo to get the radius.

= (1/2) (17.2) (7.1) sin (21.67)
= 22.5470 square meters
Answer:
0.95
Step-by-step explanation:
The computation of the probability that a customer neither buys beer nor buys cigars is given below;
Given that, the probabilities are
The customers who purchased cigars be 0.02
The customers who purchased cigars + beer 0.50
And, the customers who purchased beer + cigars be 0.25
Now the probabilities where the customer purchased both
= 0.05 × 0.02
= 0.10
The probability where the customer purchased beer is
= 0.01 ÷ 0.25
= 0.04
Now the probability where a customer neither buys beer nor buys cigars is
= 1 - 0.02 + 0.04 - 0.01
= 0.95
Answer:
The answer would be A. 55.
Step-by-step explanation:
For the 35% you would take your 200 and divide it by 2 and have two 100's. Since 35% is out of 100% you could take 35 from each 100 and add them together to get 70.
For the 3/8 you would divide and get .375 then you would multiply that by 200 which would give you 75 yellow tags. Then you would add 75 and 70 and get 145. Then subtract 145 from 200 to get 55. Therefore there would be 55 red tags.