answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivanshal [37]
1 year ago
6

Ring Company designs and builds jewelry. During June it had applied overhead of $120,000. Overhead is applied at the rate of 75%

of direct labor cost. Direct labor wages average $20 per hour.How many direct labor hours did Ring Company have for the month of June?
Business
1 answer:
igomit [66]1 year ago
3 0

Answer:

4.500

Explanation:

According with the information say that the $120.000 correspond to overhead to the rate of 75% of direct labor force, so you have to calculate the portion that is directed to the direct labor cost:

Direct labor cost: $120.000 * 75%

Direct labor cost: $ 90.000

Now you know that the average wages per hour of the direct labor force is $20. Now you have to divide the direct labor cost by the average salary per hour to calculate the number of hours worked in June.

Number of hours = $ 90.000/$20

Number of hours = 4.500  

You might be interested in
A customer buys a $1,000 par reverse convertible note with a 1 year maturity and a 6% coupon rate. At the time of purchase, the
USPshnik [31]

Answer:

As the knock-in was reach, it will receive the original investment plus the coupon yield: 1,060

Explanation:

<u>At maturity</u>

Because the knock-in was achieved, the customer can pick to recieve stock or cash

when the contract was made, the stock price was 50 so 1,000 are equivalent to:

1,000 / 50 = 20 shares

we multiply this by the market price.

20 x 25 = 500

between 500 in stocks and 1,000 in cash it will prefer 1,000

Then, the interest will be:

1,000 x 6% = 60

3 0
1 year ago
Assume that the standard cost to make one unit of product includes 12 units of raw materials at a price of $2 per unit. In Aug,
postnew [5]

Answer:

Direct material quantity variance= $600 unfavorable

Explanation:

Giving the following information:

Standard= 12 units of raw materials for $2 per unit.

Actual: 12,300 units of raw materials were used to produce 1,000 units.

T<u>o calculate the direct material quantity variance, we need to use the following formula:</u>

<u></u>

Direct material quantity variance= (standard quantity - actual quantity)*standard price

Standard quantity= 12*1,000= 12,000

Direct material quantity variance= (12,000 - 12,300)*2

Direct material quantity variance= $600 unfavorable

8 0
2 years ago
Holly, Inc. has a building that originally cost $562,500. Holly expects to be able to sell the facility for $160,500 at the end
storchak [24]

Answer:

C. $160,500.

Explanation:

Depreciation: The depreciation is an expense that shows a reduction in the value of the fixed assets due to tear and wear, obsolesce, usage, time period, etc. It is shown on the debit side of the income statement. It is a non-cash item that does not affect the cash balance.

The formula to compute the depreciation expense under the straight-line method is shown below:

= (Original cost - residual value) ÷ useful life

The original cost is the purchase value of the assets

The residual value is the salvage value at the end of its useful life

6 0
2 years ago
A very critical last step in the process of establishing an ethics code is ________.
Sladkaya [172]
A very critical last step in the process of establishing an ethics code is enforcing it. If you develop an ethics code but do not enforce, there was no purpose to doing so. Everyone within the organization should be in agreement and following the ethical behaviors expected of them.
6 0
2 years ago
ack, the local farmer, grew various vegetables and fruit over the summer. He had a food stand that people could stop at for purc
Anna007 [38]

Answer:,S25

Explanation:

The sales agreement between Jack is and Farmer was for a consideration of S75, the consideration for the purchase of tomatoes from another farmer is S100, this invariably means Jackie has incurred an additional S25 to purchase the tomatoes than he will normally has paid for it. This sum of S25 his what she will get in a lawsuits.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Kanga company is considering two different production plans. option one: fixed costs of $10,000 and a breakeven point of 500 uni
    7·1 answer
  • Yeast is used in bread baking; it has a rapid doubling time of approximately 90 minutes. (note: use the concepts of half-life or
    6·2 answers
  • According to the law of comparative advantage, what should be the distinguishing characteristics of the goods a nation imports?
    9·1 answer
  • Neon is an energy drink manufacturer. The marketing strategies of Neon are focused on males who are in the age group of 16 to 25
    9·1 answer
  • April and Wayne are the buyer and seller of a condo, respectively. April is represented by Steve. Wayne is represented by Wanda.
    8·1 answer
  • On January 1, 2015 Outback Subaru Limited, a Subaru dealership in Alice Springs, sold 2 cars to the town for $50,000 total. Outb
    9·1 answer
  • Elias works as a fire fighter. His top priorities are maintaining safety equipment and protecting himself from physical and econ
    9·1 answer
  • Aliyah made a payment in the amount of $47.93. She’ll use the check register to record her transaction. What will be her new bal
    9·1 answer
  • Cooper Industries wants to replace two small delivery trucks with one larger delivery truck. The old trucks are valued at $13,00
    11·1 answer
  • High-End Fashions, Inc., bought a production line of ankle-length skirts last year at a cost of $500,000. This year, however, mi
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!