Answer:
a.
Explanation:
XSGFKXHIUHDIHGDAOUYGGAOGOAIGHuihifdughoispuhgihgaph
Answer:
$2000=Z/(1+i)^1+Z/(1+i)^2+Z/(1+i)^3
Explanation:
let Z be the annual minimum cash flow
The internal rate of approach can be used here, in other words, the rate of return at which capital outlay of $2000 is equal present values of future cash flows
In year 1, present value of cash =X/discount factor
year 1 PV=Z/(1+i)^1
year 2 PV=Z/(1+i)^2
year 3=Z/(1+i)^3
Hence,
$2000=Z/(1+i)^1+Z/(1+i)^2+Z/(1+i)^3
Solving for Z above would give the minimum annual cash flow that must be generated for the computer to worth the purchase
Assuming i, interest rate on financing is 12%=0.12
Z can be computed thus:
$2000=Z(1/(1+0.12)^1+(1/(1+0.12)^2+(1+0.12)^3)
$2000=Z*3.09497902
Z=$2000/3.09497902
Z=$646.21
Answer:
As per MM proposition total capital would remain same.
which implies share price = (24-12)/2= $6 per share
Answer:
d. All of the above are correct.
Explanation:
a. This tax causes the demand curve for fountain drinks to shift downward by $0.50 at each quantity.
b. The price paid by buyers is $0.30 per drink more than it was before the tax.
This is true as the difference between $0.50 and $0.20 is $0.30. The price paid by buyers is indeed $0.30 per drink more than it was before the tax.
c. Forty percent of the burden of the tax falls on the sellers.
This is true as $0.20 of $0.50 is 40% and this tax burden falls on the sellers.
Answer:
current price of the stock P = $55.084
Explanation:
given data
dividend D1 = $3.25 per share
Dividend growth rate g = 5.1 % = 0.051
Required rate of return r = 11 % = 0.11
solution
We can find the price of the company stock today by using Gordon's Growth Model that is
current price of the stock P =
..................1
here D1 is dividend and r is rate of return and g is growth rate
so here value in equation 1 we get
current price of the stock P = 
current price of the stock P = $55.084