Answer:C. It makes it more difficult for the company to define an appropriate time period.
Explanation: Obsolete Items or products are products are no longer useful or relevant,it can be used to describe a product whose Quality has adversely depleted making it not useful.
With the information,since the products are fast becoming Obsolete than when compared to 10years ago,it makes it more difficult to determine or arrive at the appropriate time period for the company to keep the product before it becomes obsolete.
Answer:
Years to Maturity = 12.53
Explanation:
Coupon Rate = 7.00%
Coupon Periods = 2
Perpetuity Value = 1,041.67
Price = 1,023.46
Discounted Perpetuity Value = 455.17
Yield to Maturity = 6.72%
Annuity Value = 586.49
Discounted Face Value = 436.97
Semiannual Coupon = 35.00
Price 1,023.46
Periods to Maturity = 25.05
Semiannual Yield = 3.36%
Years to Maturity = 12.53
Answer:
Increasing Inventory by 40,000 units at a cost of $15,000 per unit
The Cost of producing 40,000 units extra = $40,000 *$15,000 = $600,000,000
Conclusion: As this is an additional cost incurred by the firm by increasing inventory by 40,000 unit at $15,000 per unit, it will be term as cash outflow. The impact of the inventory change on cash flow is outflow.
Answer:
The Theory Z management
Explanation:
At the Sunny Solutions Company, employees are involved in decision making and promised long-term employment. The employees follow a somewhat specialized career path and have individual responsibility for results. Sunny Solutions' approach is an example of:___The Theory Z management___