Answer:
Part A:
Workers Needed=20.833≅21
Part B:
Productivity of individual worker=2.0833 parts/hour
Part C:
Multifactor productivity=0.0832 Parts/$
Explanation:
Part A:
Total parts =100,000
Workers needed= Total parts/(Parts per hour* hours per shift*Total Shifts)

Workers needed=20.833≅21
Part B:
Productivity of individual worker:

Part C:
Total cost of material= $10*100,000=$1,000,000
Capital Costl= $100,000
Total labor Cost=
Total labor Cost=$100,800
Multifactor productivity=Total Parts/(Total cost of material+capital cost+Total labor Cost)

The answer to this question is <span>5% and the quantity supplied rises by 7%.
A product is considered as elastic if the change in prices will also affect the changes in total supply.
Usually, this type of products are not considered unique or rare and there are a lot of substitute for this product in the market</span>
Answer:
The correct answer to the following question is option C) $15,000 .
Explanation:
Harley signed and gave a blank check to the Pro accountants , and giving them them the authority to fill the amount by themselves but she had already came to an agreement with Pro accountant that the amount they would fill is $10,000 . But Pro accountants didn't do that, instead they filled the check for $15,000 , and gave the check to valley bank , now the valley bank has the full authority to enforce the full $15000 amount .
Answer:
Tanya
Taxable Income is:
$23,564
Explanation:
a) Data and Calculations:
Gross Income:
Wages $22,594
Bank interest $320
Unemployment $250
Alimony (Pre 2018) $2,400
Total gross income $25,564
Claim adjustments:
Student loan interest ($800)
IRA (1,200)
Taxable income $23,564
b) Tanya's taxable income is the amount of income that will be used to calculate how much tax she owes to the government in a given tax year. It is generally described as the adjusted gross income because it is her total income, known as her “gross income,” minus any deductions or exemptions allowed in that tax year.
Answer: a. $52,300 b. $12,200 c. 0 d. $40,100
Explanation:
a. Given according to the IRS regulations of loss on investment (up to $3000)
Adjusted gross income: Salary received + Interest income received + dividend income received - loss on investment based on IRS regulations
= 53300 + 1600 + 400 - 3000
= $52,300 (Adjusted gross income)
b. Based on 2019 IRS increased filing status for Single individuals, The Standard deduction amount is $12,200
c. According to the 2019 IRS announcements, There are no personal exemption amount. This was set to zero (0) under the Tax Cuts and Jobs Act.
d. Going by the simple formula of:
Taxable Income = Adjusted Gross Income - Exemption - Standard Deduction
= 52300 - 0 - 12200
= $40,100 (Taxable Income)
I hope this helps.