Answer: The correct answer is "A.Maria is less risk-averse than Jennifer because Maria is choosing a bond with higher standard deviation.".
Explanation: We can measure the risk according to the standard deviation of its expected return, therefore: Maria is less risk averse because she is willing to take more risk in order to obtain a higher return and Jennifer instead prefers to sacrifice performance in order to be less exposed to risk.
Answer:
The correct answer is option (b) $5400
Explanation:
Solution
Calculation of the cost of direct material on May 1
Now,
The starting work In process inventory = Direct materials Cost + Direct labor Cost + Manufacturing overhead applied on W.I.P
13,500 = Direct materials cost + 4500 + 3600
Thus,
Direct material cost = 13500 - 4500-3600 = $5400
Note: Direct labor cost = 300 * 15 = $ 4500
The manufacturing overhead = 300 hour * $12 = $ 3600
So, only expenses associated to work in process will be considered, hence only direct labor and manufacturing overhead are used to work in process are considered.
Prevention of tire inflation accidents after mounting tires on wheels may be accomplished by making sure the tires are mounted and balanced correctly. If the tires are not mounted and balanced properly they could have a bigger issue when getting into an accident and them inflating. Car accidents can easily cause the tires to inflate and become more hazardous.
Answer:
The correct answer is letter "C": William Ouchi, Theory Z.
Explanation:
American professor William Ouchi (born in 1943) proposed the "Theory Z", first described in his book "<em>Theory Z: How American Management Can Meet the Japanese Challenge</em>" which is an approach that explains how firms should develop a strong company philosophy and culture and consensus in decisions.
Theory Z aims to employee development, as well, by concerning about their well-being, making them generalists instead of specialists, promoting individual responsibility, and monitoring them informally but with formal measures.
Answer and Explanation:
The effect of undervaluation of Inventory is shown below:-
Inventory Understated = Inventory counted + Correct value of inventory
= $545,000 - $554,000
= $9,000
Now, the effect of undervaluation of Inventory is
Cost of goods overstated by $9,000
Net income understated by $9,000
Retained earning understated by $9,000
Assets (Current assets - Inventory) understated by $9,000