Answer: $33 without trade, $50 with trade
Explanation:
Wages can be defined as any monetary compensation paid by an employer to his/her employee for work done during a specific period of time. Payment may be calculated as a fixed amount for each accomplished task, or on hourly basis, daily rate, or based on the quantity of work done, which has been easily and adequately measured. The wages of this country if a efficiently calculated is $33 without trade and $50 with trade.
Answer:
The correct answer is letter "D": The customer service center.
Explanation:
The customer service center is a web attractor that allows customers to self-assist in basic operations or by accessing basic data of their own. Balances, statements, payment history, and recent transactions are among the information consumers can access to in a blink of an eye thanks to this online data feed. In case a piece of information is unclear, this feed usually has direct access to reach a customer service representative for an explanation.
The question that is in appropriate is that are intact cash receipts deposited daily in the bank?
Explanation:
In a company before performing the audit the document that is provided to the employers of the company before the audit is the internal control questionnaire
Intact cash receipts can be deposited daily in the bank and there will be major need for a company to deposit the money in the bank and hence this question is inappropriate
Answer:
The correct answer is option 4.
Explanation:
Rhonda has agreed to invest $16,000 in a partnership with her sister and brother-in-law. she does not plan to work in partnership or invest any of her wealth other than $16,00. But she intends on sharing profits. This implies that Rhonda is a limited partner in the business.
A limited partner is a partial owner of a business. His/her liability to the business's debts is limited to the extent of the amount he/she has invested in the business. Such partners are often called silent partners as they don't have any involvement in the day to day operations.
Answer:
$ 460,000.00
Explanation:
The break-even point==fixed costs/contribution margin
With purchase of a new production machine,total fixed costs would increase by $11,400
new total fixed costs=$260,000+$11,400=$271,400
contribution margin=sale price per unit-variable cost per unit
sale price is $50.00
variable cost=$24.00-$3.50=$20.50
new contribution margin=$50.00-$20.50=$29.50
New break-even point in unit of output=$271,400/$29.50=9,200 units
new break-even point in dollars=9200
*$50=$ 460,000.00