Answer: (1) 700 pizzas
(2) Its revenue increases by $2600.
Explanation:
Given that,
price elasticity of demand for his pizza = -4
Percentage change in price = 10%
Initial Quantity,
= 500 Pizzas
Elasticity of demand = 
-4 = 
= -4 × 0.1
= 0.4
= 0.4
∴
= 700
Initial price,
= $20
Changed price,
= $18
Revenue at t = 0
= 500 × 20 =$10000
Revenue at t = 1
= 700 × 18 = $12600
Therefore, from the above calculations it was seen that his revenue increases by ($12600 - $10000)= $2600 and its sales increases to 700.
Answer:
b. There is a fall in the wages paid to workers that grow roses.
Explanation:
A shift to the right in the supply curve means that the supply of roses increased the quantity of roses at the same price. This is only possible is a change in the cost structured improved the capacity of production of roses at the same use of resources. With a fall in salaries of workers is possible to hire more workers and increase the offer of total roses at a same level of previous cost
Answer:
d. $73,778.50
Explanation:
Variable Cost = $11.07 per unit x 5,150 units = $57,010.50
Total Cost = $130,789
Fixed Cost = Total Cost - Variable Cost
Fixed Cost = $130,789 - $57,010.50
Fixed Cost = $73,778.50
Since Depreciation is the Fixed Cost and we have been given the Total Cost of the Project, so the Depreciation is already included in the Fixed Cost.
Hence Total Fixed Cost is equal to $73,778.50.
<h2>
Clarify the assignment would be the first step john should take to increase Kerry's responsibilities.</h2>
Explanation:
Option A: If a new work is assigned or an additional work is assigned, it is necessary to first explain about the new responsibility and clarify about the assignment. This would ensure Kerry to continue the work smoothly.
Option B: Feedback is always welcome but this is not the first step to add responsibilities.
Option C: Notifying others is the responsibility of John and not Kerry. So this choice is invalid.
Option D: Accountability though it is mandatory comes only in the closure part.
Answer:
What amount should be reported in the company's income statement as income from continuing operations?
$54000
Explanation:
revenue 600000
Operating expenses -420000
Interest expense -20000
gain on sale of investments 30000
restructuirng cost -100000
Income 90000
Tax rate 40%
tax expense 36000
Net income 54000