Answer:
expect the customer to wait = 6.74 sec
1 car would expect to see in the system.
Explanation:
given data
arrive rate λ = 300 per hour
verify the debit card u = 1 card per 5 second = 720 card per hour
solution
L(q) = 300² ÷ ( 2 × 720 (730-300) )
L(q) = 0.1453
L(q) = 2.0833
and
L(s) = 0.1453 + 300/720
L(s) = 0.5619 W(s)
so
expect the customer to wait = 0.5619 ÷ 300
expect the customer to wait =0.001873
expect the customer to wait = 6.74 sec
and
L(s) 0.5619 = 1 cars
so 1 car would expect to see in the system.
Answer:
B. Contrast Error
Explanation:
Contrast error occurs during the performance evaluation of an employee, whereby the evaluation or appraisal of the employee is affected by the fact that the previous employees or co-workers were relatively good or bad. It is a rating error in evaluation of an individual, in which the level of performance of that individual or group is affected by the level of performance of another individual or group. In this case, Amanda was rated average by Benny because of how excellent Christina is. Amanda was set to get a higher performance rating Benny did not compare her performance to that of Christina.
Answer:
Check the explanation
Explanation:
Labor Input is an indicator the pointer characterizing the labor expressed expenditure in man-hours on a production of a particular consumer value or on a technical operation.
Total product is the total amount of output that a firm produces; it is usually stipulated in relation to a variable input.
Marginal Product is the physical efficiency or productive ability of an input in the change in output which results from employing one more unit of a particular input, presumptuous that the amounts of other inputs are kept constant.
Average Product is the amount of the overall output that was being produced per unit of a variable input, holding all other inputs at a constant rate.
The graphical solution to the question above can be seen in the attached image below.
Answer:
The correct answer is, $121.2
Explanation:
You went for grocery and paid the bill through check.
Amount of grocery purchased: $45.20
You check bounced and you owe bank $25 because you didn't have much balance in your account that you paid for the groceries.
Your bank did an additional transaction of debiting your account with $25 for the bouncing of your check.
Grocery store sent you the letter to tell that you owe them $25 for the bounced check
You will have to pay again $45.20
Money order fee: $1
So the amount that you actually spent on groceries would be:
$45.2(real grocery amount) + $25(you owe to bank for bouncing your friend's check) + $25( Your check bounced) + $25(grocery store charged due to bounced check) + $1(money order)
= $121.2
So you are actually charged $ 121.2 for the groceries.
Answer:
I would Like to receive $100 in one month rather in two months.
I would like to take to take dinner in one month rather in two months.
Explanation:
Time value of money money describes that the amount now in hand is worth more rather having it after some time. All the money have potential earning capacity and it earn with the passage of time as time gone the earning will also lost. That is why it is better to receive money in one month rather in two months and have dinner in one month rather in two months.