Answer:
6.75%
Explanation:
Price of bonds is equal to their par value when coupon rates match with yields to maturity. The 20-year bond with semiannual coupon payments is going to have 40 coupons payment plus 1 par value payment. Let formulate the price of this bond as below:
Bond price = [Par value x (Coupon rate/2)]/[1 + (YTM/2)] + [Par value x (Coupon rate/2)]/[1 + (YTM/2)]^2 + ...+ [Par value x (Coupon rate/2) + Par value]/[1 + (YTM/2)]^40, or:
972.78 = [1,000 x (6.5%/2)]/[1 + (YTM/2)] + [1,000 x (6.5%/2)]/[1 + (YTM/2)]^2 + ...+ [1,000 x (6.5%/2) + 1,000]/[1 + (YTM/2)]^40
Solve the equation we get YTM = 6.75%.
So, the company should set 6.75% coupon rate on its new bonds if it wants to sell them at par.
D. anemia
Anemia is a condition in which you lack enough healthy red blood cells to carry adequate oxygen to your body's tissues.
Answer:
11.36%
Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follows,
Debt = 45%
Common equity = 55%
YTM = 12%
Tax rate = 25%
WACC = 10.30%
So, we can calculate the cost of equity by using following formula,
WACC = Debt × YTM (1 - Tax rate) + Common Equity × Cost of Equity
By putting the value, we get
10.30% = 45% × 12% × (1 - 25%) + 55% × Cost of Equity
0.103 = 0.45 × 0.12 ( 0.75) + 0.55 × Cost of Equity
0.103 = 0.0405 + 0.55 × cost of equity
0.103 - 0.0405 = 0.55 × cost of equity
Cost of equity = 0.0625 ÷ 0.55
So, Cost of equity = 0.1136 or 11.36%
Answer:
$505
Explanation:
Armstrong Company
Cash flow from operating activities
Adjustments to reconcile net income to operating cash flow.
Net income
$450
Less : Increase in plant and equipment
($170)
Add : Depreciation expenses
$80
Add : Payment of dividends
$10
Add : Decrease in accounts receivable
$20
Add : Increase in long term debt
$100
Less : Increase in Inventories
($15)
Add : Decrease in Account payable $30
Net Cash flow from operating activities
$505
Answer:
502
Explanation:
In this question, we are asked to calculate the number of additional shoes to be sold to cover a $25,000 investment in advertising whilst also maintaining current contribution to the company.
Firstly, we calculate the sum of variable expenses;
This is the sum of shoe boxes and shoes = 1,000 + 250,000 = 251,000
Now, we proceed to get the contribution margin.
Mathematically, contribution margin = Revenue - Total variable expenses = 500,000 - 249,000 = 251,000
The contribution margin per part can be calculated as ;
Contribution Margin/currently selling pairs of shoes= 249,000/5000 = 49.8
The additional parts to be sold = Investment in advertising/contribution margin per shoes
= 25,000/49.8
= 502