answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
k0ka [10]
2 years ago
8

A population gathers plants and animals for survival. They need at least 360 units of​ energy, 300 units of​ protein, and 8 hide

s. One unit of plants provides 30 units of​ energy, 10 units of​ protein, and 0 hides. One animal provides 20 units of​ energy, 25 units of​ protein, and 1 hide. Only 27 units of plants and 23 animals are available. It costs 20 hours of labor to gather one unit of a plant and 10 hours for an animal. Find how many units of plants and animals should be gathered to meet the requirements with a minimum number of hours of labor.

Business
1 answer:
stellarik [79]2 years ago
4 0

Answer:

0 units of plants and 18 animals.

Explanation:

From the information provided, we know that this population must hunt at least 8 animals, to obtain the hides necessary to survive. When hunting such a quantity of animals, they would also obtain 160 units of energy and 200 units of protein. In terms of costs, this equals 80 hours of labor.

How can the population obtain the additional 200 units of energy and 100 of protein they need to live? They have two options: gather plants or keep hunting animals, of course, respecting the available quantities.

In the former case, at least 10 units of a plant would have to be gathered, this is the only way to obtain the additional units of energy and protein they are looking for. With 8 animals and 10 units of plants, they would have 460 units of energy, 300 of protein and 8 hides, and would have to invest 280 hours of labor.

If the population decided to reduce labor by gathering fewer plants (which is the activity that requires more time) but hunting the same amount of animals, it would obtain 430 units of energy, 290 units of protein and 8 hides. That means that it would not survive because it would not meet the requirement of 300 proteins.

Therefore, the only way to reduce hours of labor without risking survival would be gathering fewer plants but hunting more animals. Following this logic, the optimal amount would be 18 animals and 0 units of plants, as this would allow people to obtain the necessary resources to survive at the minimum cost in terms of labor. Furthermore, it would fit the physical limit of 27 units of plants and 23 animals. This combination would allow to obtain 360 units of energy, 450 of protein and 18 hides by investing only 180 hours of labor.

The attached image shows what happens when the quantity of animals is increased and that of plants is decreased until reaching the optimal combination of 18 animals and no units of plants.

You might be interested in
If house A had a sale price of $70,000, monthly rent of $500, and a GRM of 140; House B had a sale price of $68,500, monthly ren
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

$69,300

Explanation:

Given the following :

House A :

Sales price = $70,000

Monthly rent = $500

GRM = 140

House B :

Sales price = $68,500

Monthly rent = $490

GRM = 139.8

House C :

Sales price = $70,500

Monthly rent = $485

GRM = 139.6

The gross rent multiplier GRM is obtained as the proportion of the sale price of a property to it's monthly rent.

GRM = (Sales price / monthly rent)

If a property is rented for 495 and house A is the

most comparable, then

Sales price will be closest to:

GRM of House A × monthly rent of property

140 × $495 = $69,300

7 0
1 year ago
Which two of these are essential for completing an initial mortgage loan application?
Vitek1552 [10]

*Your name.

*Your income.

*Your Social Security number (so the lender can check your credit)

*The address of the home you plan to purchase or refinance.

*An estimate of the home's value.

*The loan amount you want to borrow.

4 0
2 years ago
Granfield Company has a piece of manufacturing equipment with a book value of $40,000 and a remaining useful life of four years.
chubhunter [2.5K]

Answer:

A. $22,000 decrease

Explanation:

The reason behind Granfield Company interested in predicting the increase or decrease in net income when they purchase new machinery by selling an old one is because you have the Cash coming through so that they don't run out of money. As per Generally Accepted Accounting Principles (GAAP) the other name of Profits is Net Income. The company may not have Cash in the bank but their Net Income may be in millions. So, when Companies like Granfield when usually invests are usually concerned about their investments that weather they will be profitable or not. In this instance of Granfield Company, they predict that by acquiring the new machinery they will save on manufacturing overhead by $19,000 over 4 years which accumulates to $76,000.

Annual Savings = $19,000 x 4 = $76,000

We are told to ignore the time value of money here so if the proceeds from previous machinery are $22,000, then add the proceeds from machinery and annual savings and we get a total of $98,000

Annual Savings $76,000

Add: Proceeds from Sale of Machine $22,000

Total Savings $98,000

To find the increase or decrease in net income or the effect of purchase of new machinery and disposal of old machinery on net income can be calculated as follows;

Total Savings $98,000

Less: Purchase of New Machinery $120,000

Decrease in Net Income $22,000

Hence the Net Income will decrease by $22,000 which means there will be a decrease in retained earnings and stockholders' equity.

Option A is the Correct answer.

3 0
2 years ago
Regan company operates its factory on a two-shift basis and pays a late-shift differential of 15%. regan also pays a premium of
victus00 [196]
The <span>amount of direct labor should Regan charge to work-in-process is the wages at base direct-labor rates, which is $325,000.00.  Shift Differentials and Overtime Premiums are not included,</span>
3 0
1 year ago
True Blue Corporation provided the data set forth above from its activity-based costing system. The company makes 430 units of p
Yakvenalex [24]

Answer:

The unit product cost of product D28K is $94.49

Step by Step Explanation:

Activities and Activity Rates × ExpectedActivity

Assembly ($14.35 per machine-hour) x 690= $9,901.50

Processing orders ($47.85 per order)×40 =$1,914.00

Inspection ($70.30 per inspection-hour)×10= $703.00

Therefore:

Total overhead costs assigned=

$9,901.50 + $1,914.00+ $703.00= $12,518.50

Number of units produced

$12,518.50/430 = $29.11

Overhead cost per unit$ 29.11

Unit product cost = Direct materials + Direct labor + Overhead

Unit product cost = $35.82 + $29.56 + $29.11 = $94.49

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A trade surplus is _____. A. rarely a result of supply and demand B. an increase in the value of a currency C. the result of a n
    15·2 answers
  • Cash received from a customer on account was debited for $570, and accounts receivable was credited for the same amount. The act
    11·1 answer
  • National accounting identities Let C stand for consumption spending, I for investment, G for government purchases, X for exports
    11·1 answer
  • STU Corporation has $3 million in earnings on $20 million in sales and has 1 million shares outstanding. Earnings per share of c
    11·1 answer
  • Molina Company has beginning and ending work in process inventories of $130,000 and $145,000 respectively. If total manufacturin
    6·1 answer
  • As companies shift from a product-centric focus to a customer-centric focus, a myth that almost all current customers are profit
    12·1 answer
  • The burger joint at SDSU sells an average of 6000 third-pound hamburgers each week. Hamburger patties are resupplied twice a wee
    14·1 answer
  • On March 8, Black Candy Company bought supplies on account from the Arcade Fire Company for $550. Black Candy Company incorrectl
    11·1 answer
  • An annuity makes payments for 50 years with the following payment pattern: $1 paid at the end of the first year, $2 at the end o
    9·1 answer
  • Both Coca Cola and Benetton are global enterprises. Conduct online research and answer the following questions: What characteris
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!