Construction and completion risk, political and regulatory risk and expropriation and nationalization Risk, and environmental risk.
Answer:
$ 2,043.14
Explanation:
The shelf price for the two items are $924.95 and $12, 695.95
The total price for both will be
=924.95 + 12, 695.95
=$13, 620.9
A 15% discount on both equals to 15/100 x 13,620.9
=0.15 x 13,620.9
=2,043.135
=$ 2,043.14
I looked up the question, since this one is incomplete. I've attached an image of the correct chart. Elvis' marginal benefit of the fourth sandwich is his total benefit of eating 4 sandwich minus his total benefit from eating 3 sandwiches.
Looking at the chart, we see that this gives us 81-75 = 6.
Therefore, the Marginal Benefit of a fourth sandwich is 6.
Answer:
May's sales that are expected to be noncollectable are $7500.
Explanation:
The total collections from a months's credit sales is expected to be as follows,
35% in the month of sale
54% in the following month
6% in the second month after sale
The remaining is expected to be noncollectable.
The credit sales for a month are equal to 100%.
The percentage of noncollectable sales is = 100 - (35 + 54 + 6) = 5%
Thus, 5% of each month's sale is expected to be noncollectable.
May's sales that are expected to be noncollectable are,
Noncollectable Sales-May = 150000 * 0.05 = $7500
Answer:
X = 789.70
Explanation:
we solve for X considerign each deposit is discounted at the given rate using the lump sum formula:

X = 789.7018868