Answer:
meal option is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost $2700
Explanation:
given data
The meal option = $50 per person.
Hall free = $ 0 per person
total guest = 40
hall-only option = $1,500
external caterer = $30 per person
solution
when we go for meal option than hall free so total cost will be as
total cost = total guest × $50 per person
total cost = 40 × $50
total cost = $2000
and
when we go for hall only option than total cost will be
total cost = total guest × external caterer charge + hall-only option
total cost = 40 × $30 + $1500
total cost = $2700
so
meal option is cheaper with total cost = $2000 and hall only option is total cost $2700
Answer:
A transformation T: (x, y) (x + 3, y + 1). For the ordered pair (4, 3), enter its preimage point.
(-1, 2)
(1, 2)
(7, 4)
Explanation:
A transformation T: (x, y) (x + 3, y + 1). For the ordered pair (4, 3), enter its preimage point.
(-1, 2)
(1, 2)
(7, 4)
Answer:
281,281.28
Explanation:
expected cost 300,000 + 10,000 = 310,000
with an inerest rate of 10%
discount value equals to 281,281.28
Answer:
Market development strategy
Explanation:
It's a growth strategy that aims at identifying new customer for its existing product. As per this strategy, organizations develop products that cater to a new segment apart from its existing segment.
Market development strategy can be implemented through joint ventures, export licensing or direct investment. Here, Company wants to capture new market segment of fresh graduates. So, it is demonstrating market development strategy.
The correct answer is 11 1/3. Hope this helps.<span>
The mixed number would be 11 1/3. This is because 3 goes into 34 11 times. 3 multiplied by 11 would equal 33. You have 1/3 left over after , so you get 1/3.</span>