Answer:
Since this whole sales agreement is about a car, then it falls under the statute of frauds. Any sales contract or offer for any amount of $500 or more needs to be signed. We are not told the final price of the car, but if we consider that only the discount was $500, then we can assume that the price of the car was higher than that. Since the note was not signed, then the promise is not valid.
Answer:
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Explanation:
Giving the following information:
Her budget is $30 for every 10 days and she must buy enough potatoes to eat at least 2 potatoes per day. If a potato costs $0.50 and the price of a steak is $10.
2 potatoes a day= 0.5*2= 1
Consumption of potatoes= 10 days*$1= $10
Consumption of steak= 30 - 10= 20/10= 2 steaks.
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Answer:Only statements 1 and 2 are correct
Explanation: An effective team involves people who interact with each other to accomplish certain goals or meet certain needs. Team members work intensely with each other to achieve a specific, common goal or objective. This therefore attracts other people to them, that is magnetism. In as much as they look out to achieve their goals, they are also interested in others' success.
Answer: Option (b) is correct.
Explanation:
Opportunity cost is the benefit that is foregone for an individual by choosing one alternative over other alternatives available to him.
If the opportunity cost is lower for an individual then this will benefit him whereas if the opportunity cost is higher then this will not benefit the individuals.
The preferences of Pam, Pru and Pat are given. Therefore, according to their preferences, the opportunity cost of the trip to Hawaii for Pam and Pat is a cruise and for Pru is a skiing.
Answer:
d. We do not have enough information to answer this question
Explanation:
We could say that maybe if the price lowers by pure law of supply and demand the consumers will consume more cups of coffe but for a more complete answer we need the elasticity of demand of that good (coffe), to be able to know in what quantity a change in the price would affect the demand and to know if the relation between the price and the units buyed are positive or negativa.