answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
torisob [31]
2 years ago
6

Tentacle Television Antenna Company provided the following manufacturing costs for the month of June. Direct labor cost Direct m

aterials cost $140,000 83,000 Equipment depreciation (straight-line) Factory insurance Factory manager's salary Janitor's salary Packaging costs Property taxes 21,000 13,000 10,800 5,000 18,200 16,000 From the above information, calculate Tentacle's total fixed costs O A. $44,800 B. S60.800 OC. $65,800 OD, $307,000
Business
1 answer:
Temka [501]2 years ago
6 0

Answer:

C. $65,800

Explanation:

Fixed csot: those which do not change for a relevant range with the production output. They aer constant.

Factory insurance                  21,000        

Factory insurance                  13,000

Factory manager's salary     10,800

Janitor's salary                        5,000

Property taxes:                 <u>      16,000  </u>

    Total Fixed Cost:             65,800

The direct materials and direct labor are variable cost as they drop to zero if no unit is produced.

Same goes with packaging cost, if no unit is produced then, no packagin is needed.

You might be interested in
True Blue Corporation provided the data set forth above from its activity-based costing system. The company makes 430 units of p
Yakvenalex [24]

Answer:

The unit product cost of product D28K is $94.49

Step by Step Explanation:

Activities and Activity Rates × ExpectedActivity

Assembly ($14.35 per machine-hour) x 690= $9,901.50

Processing orders ($47.85 per order)×40 =$1,914.00

Inspection ($70.30 per inspection-hour)×10= $703.00

Therefore:

Total overhead costs assigned=

$9,901.50 + $1,914.00+ $703.00= $12,518.50

Number of units produced

$12,518.50/430 = $29.11

Overhead cost per unit$ 29.11

Unit product cost = Direct materials + Direct labor + Overhead

Unit product cost = $35.82 + $29.56 + $29.11 = $94.49

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Establishing prices for razor blades that must be used with a razor blade system is known as ________ pricing. Group of answer c
maria [59]

Answer:

Captive-product pricing

Explanation:

The user who buys razor will also require a blade because razor without blade is useless. Similarly the person who buys a laptop also requires a charger for his laptop. Just consider one more example, the printer you buy requires ink which means if the seller is selling one item at low price and the other at a high price means that the seller can bound the consumer to purchase its products or that the package as a whole seems economical from the customer perspective and manufacturer's perspective. This helps the manufacturer in making excessive sales.

5 0
2 years ago
Which of the following statements is true?
hram777 [196]

Answer:

a. managers investigate all variances. ==>TRUE

b. repeating favorable variances could indicate that the standards are too low. ==> TRUE

c. unfavorable variances always indicate a performance problem. ==>FALSE

d. variances in different areas are never related. ==> FALSE

6 0
2 years ago
Suppose that Karen deposits $500 into her checking account at the bank. The reserve requirement for Karen's bank is 12%. Assume
stealth61 [152]

Answer and Explanation:

According to the scenario, computation of the given data are as follow:-

a.)  

Assets                    Amount($)            Liabilities               Amount($)

Change in reserves ($500 ×12%) 60 Change in deposits 500

Change in loans ($500 - $60) 440  

B) Customers can withdraw the amount of the money at any time from the bank whenever they have a need for money and at that time this is the liability of the bank to pay that amount to the customer which he wants from their savings. This is the reason that deposits are considered as liabilities for the bank. So option (b) is correct.  

   

7 0
2 years ago
A developer purchased two 135-front-foot lots for $22,900 net each and divided them into three lots of equal front footage. The
uranmaximum [27]
Answer should be &169.63
7 0
2 years ago
Other questions:
  • In three to four sentences, mention two factors that are not included in real GDP per capita but are included in another standar
    10·1 answer
  • If a contractor is planning to build a new apartment complex, he or she needs to consult the _______ to avoid any potential fine
    14·1 answer
  • Agnes pays state income tax equal to 3.75% of her federal taxable income. She pays federal income tax equal to 28.4% of her fede
    12·1 answer
  • On April 2, Kelvin sold $40,000 of inventory items on credit with the terms 1/10, net 30. Payment on $24,000 sales was received
    13·1 answer
  • Assume that an MNC purchases a foreign building, and then leases the building to another party and allows that party to operate
    8·1 answer
  • Seller agrees to supply all gasoline fire needs for the next year three dollars per gallon. After three months the price of gas
    12·1 answer
  • Randy owns a shoe company and recently retooled his company's marketing mix strategy. His new target market is wealthy, craftsma
    14·2 answers
  • Lancelot Manufacturing is a small textile manufacturer using machinehours as the single indirectcost rate to allocate manufactur
    6·1 answer
  • Chris has been newly appointed as the head of the HR team at Cuffington Corp. In an attempt to establish a more efficient and re
    8·1 answer
  • Below are the transactions for Ute Sewing Shop for March, the first month of operations.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!