Answer:
$888.21
Step-by-step explanation:
We'll break this problem into two chunks.
First, find the number of dollars Henry gets after working for 37 hours. Since he gets paid $23.56 per hour, all you do is multiply how many hours he's worked (37) by the rate he gets paid (23.56) which gets you $871.72.
Second, adding 42 minutes onto the 37 hours. Since there are 60 minutes in one hour, all you have to do is divide 42 minutes by 60 minutes to get how much of 42 minutes is 1 hour, which is 0.7. Multiply 0.7 by 23.56 (the rate he gets paid per hour) and you have $16.49.
Adding the two sums gets you 888.21 dollars in total.
Answer:
Step-by-step explanation:
(3x + 8)
=(5x - 40)
Remove the brackets and replace 3x with -40 and -40 with 3x.
40 + 8
=5x - 3x (Remember that when you replace, the signs change from negative to positive and vise versa)
Solve for x. x= -24
Replace x with its value.
3(-24)+ 8= -64
5(-24) - 40= -160
The answer is A. 4(n 3) - 6n
Answer:
$6,020,826.711
Step-by-step explanation:
The computation of the present value of that year salary is shown below:
As we know that
Present value in case of continuous compounding, the formula is

where,
The Guaranteed amount is $9,000,000
The Time period is 6 years
And, the interest rate is 6.7%
Now placing these values
So, the present value is

= $6,020,826.711
There is a 29% chance that the next pizza would be cheese