Answer:
APR = 14.28%
EAR = 14.7%
Explanation:
Stock price = $80.82
Current stock price = $86.59
The return will be as below since no dividend was stated
R = ($86.59 - $80.82) / 80.82
R = 0.0714
R = 7.14%
For six months, the return was 7.14%
Annual percentage yield (APR) = 2*(7.14%) = = 14.28%. Therefore, the value of APR = 14.28%
Effective Annual Return = [1 + (Annual Rate/ N )] ^N - 1
= [1 + (14.28% / 2]^2 - 1
= [1 + 0.071]^2 -1
= 1.147 - 1
= 0.147
= 14.7%
Janice's choice is an example of fiscal responsibility. Fiscal responsibility is characterized as utilizing the assets of the patient to amplify medical advantages while at the same time using the assets of the organization to boost cost-adequacy. Being monetarily dependable means settling on capable asset portion choices.
Answer:
Dr Land account 10,000
Cr Common Stock account 2,000
Cr Capital Paid in Excess of Par Value account 8,000
Whenever a company sells stock it must record the transaction under common stock account at par value (= 200 shares x $10 = $2,000). Any extra money received must be recorded as capital paid in excess of par value (= $10,000 - $2,000). The basis for the land that Jose Garcia contributes must be its fair market value ($10,000).
Answer:
The write off of the account should include a debit to the allowance for uncollectible accounts, and a credit for bad debt expense:
Account Debit Credit
Bad Debt Expense $10,000
Allowance for Uncollectible
Accounts $10,000
This is because under the aging method, when an account is actually written-off, it must be charged against the bad debt expense that was forecasted or anticipated earlier.