Answer:
a. real interest rate is 0.217 or 21.7%.
b. saving = 134
, investment is 332
, consumption is 3666.
Explanation:
a) Y = Cd + Id + Gd
Where Y= output
Cd= consumption
Id= Investment purchases
Gd=Government purchases
Y= (3600 - 2000r + 0.10Y) + (1200 - 4000r) + 1000
Y=5800-6000r+0.10Y
0.9Y=5800-6000r
At full employment Y=5000
Putting the value of Y in the above equation
0.9*5000=5800-6000r
5800-4500=6000r
r=0.217
Therefore real interest rate is 0.217 or 21.7%.
(b) Sd = Y - Cd - G
where Sd is national saving
Sd = Y - (3600 - 2000r + 0.1Y) - 1200
Sd = 5000-(3600 - 2000*0.217 + 0.1*5000) - 1200 =5000-3600+434-500-1200 = 134
Therefore, saving = 134
Id= 1200-4000*0.217 =332
Therefore, investment is 332
Cd= 3600-2000r+0.10Y=3600-434+500=3666
Therefore, consumption is 3666.
Answer:
The correct answer is A) top quality.
Explanation:
There are generally two sales approaches: the first, product-oriented. This takes into account its own characteristics in terms of presentation, quality and utility; and the second, people-oriented, where the real needs of the consumer are studied to determine how he uses the good in order to orient himself towards satisfying a need.
The example clearly shows that the orientation with minimum unit costs was mainly focused on the client, so that the first impression is that of a lower price to motivate their purchase decision. For his part, Orchard clearly shows a product orientation, because he tries to offer quality by sacrificing other variables to supply a need.
Answer:
C. 30,210
Explanation:
Cost of merchandise sold = cost of merchandise purchase - cost of merchandise left in inventory
= Purchases of $32,000 - Purchases discounts of $960 - Purchases returns and allowances of $1,200 + Freight In of $1,040
- ( Merchandise inventory at September 30 of $6,370 - Merchandise inventory September 1 of $5,700)
= 32,000- 960- 1,200+1,040 - 670 = 30,210
Answer:
The statement is: True.
Explanation:
<em>Helpful team members</em> are those who take advantage of their expertise to help the team achieve its goals faster or at least at the expected time. More than troublemakers they are problem solvers. Helpful team members act proactively, tend do be charismatic and enthusiastic, and motivate others to continue working towards a common goal.
Answer:
For each one percent increase in the interest rate, amount of deposit increases by 11.145%
Explanation:
To obtain the amount rate at which deposit increase per percentage increase in interest rate ;
We obtain the slope Coefficient of the regression equation between the amoub of deposit and interest rate paid.
From the result of the analysis given ;
The slope Coefficient of X, interest rate % is 11.145
Hence, For each one percent increase in the interest rate, amount of deposit increases by 11.145%