Answer:
Decrease by $1
Explanation:
Given:
Old data:
Q0 = 2,000 units
P0 = $20
Total revenue before change = 2,000 x $20 = $40,000
After change in Price.
Q1 = 2,100 units
P1 = $19
Total revenue After change = 2,100 x $19 = $39,900
Computation of Marginal Revenue:
Marginal Revenue = (P1 - P0) / (Q1 - Q0)
= ($39,900 - $40,000) / (2,100 - 2,000)
= -100 / 100
= $(-1)
Marginal revenue will decrease by $1
Answer:
A key performance indicator of the customer perspective in a balanced scorecard is option C. number of repeat customers
Explanation:
A Key Performance Indicator (KPI) is a measurable value used to demonstrate how effectively a company is achieving key business objectives.
Organizations use KPIs to analyze their success rate.
The customer perspective within the balanced score card enables organizations to target the market segments to prioritize. Once they have done that, they focus developing strategies that maximizes customers’ utility and bring sin good profit to the organization.
Before now, Balanced Scorecard tilted towards product performance and technology innovation to be the backbones of business success. However, customer behavioral trends have gradually emphasized the necessity for understanding what customers need.
Therefore the number of repeat customers is a KPI of the customer perspective in a balanced score card.
Answer:
B. Payment of cash dividend
Explanation:
Payment of stock dividend, declaration of cash dividend or stock split does not involve outflow of cash. Hence, they do not form part of cash flow statement.
A stock dividend is a dividend payment made in the form of additional shares rather than a cash payout.
Answer:
Financial advantage $40,000
Explanation:
The relevant variable cost will be determined as follows
Unit variable cost = 130+20 = 150.
$
Sales from special order ( 200 × $350)= 70,000
Variable cost ( 200× 150)= (<u>30,000
)</u>
Financial advantage <u> 40,000</u>
Note that the fixed manufacturing and selling costs were not included in the analysis, simply because they are not relevant. In other words, whether or not the special order is accepted these fixed costs of would be concurred either way.
Financial advantage $40,000
Answer:
$183,000
Explanation:
The computation of the cost of goods sold using the FIFO method is shown below:
= Number of units purchased × per unit + additional units purchased × per unit
= 15,000 units × $10 + 3,000 units × $11
= $150,000 + $33,000
= $183,000
Since there are 18,000 units are sold
out of which 15,000 are at $10 and the remaining 3,000 units are at $11 and the same is to be considered