answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alchen [17]
2 years ago
10

Homeyer Corporation has provided the following data for its two most recent years of operation: Selling price per unit $ 71 Manu

facturing costs: Variable manufacturing cost per unit produced: Direct materials $ 12 Direct labor $ 6 Variable manufacturing overhead $ 3 Fixed manufacturing overhead per year $ 264,000 Selling and administrative expenses: Variable selling and administrative expense per unit sold $ 4 Fixed selling and administrative expense per year $ 74,000 Year 1 Year 2 Units in beginning inventory 0 3,000 Units produced during the year 11,000 12,000 Units sold during the year 8,000 14,000 Units in ending inventory 3,000 1,000 The net operating income (loss) under absorption costing in Year 1 is closest to:
Business
1 answer:
Alex2 years ago
4 0

Answer:

Net operating profit= 102,000

Explanation:

Giving the following information:

Selling price per unit $ 71

Manufacturing costs:

Direct materials $ 12

Direct labor $ 6

Variable manufacturing overhead $ 3

Fixed manufacturing overhead per year $ 264,000

Selling and administrative expenses:

Variable selling and administrative expense per unit sold $ 4

Fixed selling and administrative expense per year $ 74,000

Year 1

Units in beginning inventory 0

Units produced during the year 11,000

Units sold during the year 8,000

Units in ending inventory 3,000

Year 2

Units in beginning inventory 3,000

Units produced during the year 12,000

Units sold during the year 14,000

Units in ending inventory 1,000

Unitary cost= (12 + 6 + 3) + (264,000/11,000)= $45

Income statement:

Sales= (8,000*$71)= 568,000

COGS= (8,000*45)= 360,000 (-)

Gross profit= 208,000

Variable selling and administrative= (4*8000)= 32,000 (-)

Fixed selling and administrative expense= 74,000 (-)

Net operating profit= 102,000

You might be interested in
A machine costing $212,600 with a four-year life and an estimated $17,000 salvage value is installed in Luther Company's factory
Ostrovityanka [42]

Answer:

Luther Company

Depreciation expense for each year:

a1) Straight line method:

= $195,600/4

= $48,900

a2) Total Depreciation = $195,600 ($48,900 x 4)

b1) Production unit method:

Depreciation rate = $195,600/ 489,000

= $0.40 per unit

Year 1 = 122,800 x $0.40 = $49,120

Year 2 = 122,900 x $0.40 = $49,160

Year 3 = 120,500 x $0.40 = $48,200

Year 4 = 132,800 x $0.40 = $53,120 but cannot exceed $49,120, so it equal to $49,120

a2) Total Depreciation = $195,600 ($49,120 + 49,160 + 48,200 + 49,120)

Explanation:

a) Data and Calculations:

Cost of machine = $212,600

Salvage value             17,000

Depreciable value $195,600

Useful life = 4 years

Estimated production unit = 489,000 units

b) Using the straight-line method, Luther Company depreciates the asset with the same amount of calculated depreciation.  This is calculated by dividing the depreciable amount of the asset by the number of years the asset will be put to use.  The production unit method uses an estimate of the total production units to divide the depreciable amount.  The depreciation rate obtained is applied to the number of units produced each year to ascertain the year's depreciation expense.

3 0
2 years ago
Roberta is a customer service representative at a car rental company. Read the passage. Which actions might lead to increased cu
pochemuha

Answer:

Training

Explanation:

Learning within a workgroup is the only way to improve performance. An outstanding representative as Roberta needs to transfer her skills to the rest of the team. One strategy to accomplish that is naming her as responsible for on-board training for the new teamates.

Another strategy is to use surveys after the calls to know what are the opinions of clients regarding services. It allows to identify improvement opportunities.

3 0
2 years ago
TechPro offers instructional courses in e-commerce website design. The company holds classes in a building that it owns.
myrzilka [38]

Answer:

1. fixed and indirect

2. variable and direct

3. variable and direct

4. fixed and indirect

5. fixed and indirect

6. variable and direct

Explanation:

<u>Fixed and variable costs</u>

A fixed cost is expected to be constant for a short term period whilst a variable cost is expected to vary in direct proportion to the number of units produced in this case it is the individual classes.

Depreciation expense on classroom building and on computers is a fixed cost that is expected to remain constant and the instructor wage varies with the number of classes thus a variable cost.

<u>Direct and Indirect costs</u>

A direct cost can be directly traced to the cost object by observation whist the indirect cost can not be directly traced on a cost object.

The instructors wage is a direct cost, his effort is seen with the success of the classes whist the depreciation expenses are indirect costs.

4 0
2 years ago
Item9 2 points Time Remaining 2 hours 55 minutes 49 seconds02:55:49 eBookItem 9Item 9 2 points Time Remaining 2 hours 55 minutes
Zarrin [17]

Answer:

Results are below.

Explanation:

Giving the following information:

Selling price $118

Units sold 2,300

Variable costs per unit:

Direct materials $37

Direct labor $23

Variable manufacturing overhead $3

Variable selling and administrative expense $5

<u>First, we need to determine the total unitary variable cost:</u>

Unitary variable cost= 37 + 23 + 3 + 5=$68

<u>Variable cost income statement:</u>

Sales= 2,300*118= 271,400

Total variable cost= 68*2,300= (156,400)

Total contribution margin= 115,000

Fixed manufacturing overhead= (73,500)

Fixed selling and administrative expense= (29,900)

Net operating income= 11,600

5 0
2 years ago
When the price of candy bars decreased from $0.55 to $0.45, the quantity demanded changed from 19,000 per day to 21,000 per day.
just olya [345]

Answer:

0.5

Explanation:

A screenshot is attached to get the full solution

Since the coefficient is < 1, it is inelastic

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A college math department consisting of 9 faculty members must choose a department head, an assistant department head, and a fac
    12·1 answer
  • Chevron Corporation is one of the largest integrated oil companies in the world. Its management is assessing the world marketpla
    12·1 answer
  • On August 4, Armstrong Trucking, Inc., paid $4,500 to replace the engine in one of its trucks. Complete the necessary journal en
    11·1 answer
  • Conditions that can create conflicts can be classified into three categories. Which of the following is one of these three categ
    12·1 answer
  • An investor was looking at a sixteen-unit apartment building. Four of the units rented for $600, four for $750, four for $725, a
    6·1 answer
  • Today, you borrowed $3,200 on a credit card that charges an interest rate of 12.9 percent, compounded monthly. How long will it
    11·1 answer
  • Martha makes a living working four different jobs. In the morning she walks dogs for four neighbors on her block, then she picks
    5·1 answer
  • Concussions and Brain Size A recent study1 examined the relationship of football and concussions on hippocampus volume in the br
    12·1 answer
  • Coast-to-Coast Inc. is considering the purchase of an additional delivery vehicle for $70,000 on January 1, 20Y1. The truck is e
    6·1 answer
  • If a gourmet cooking store encourages customers to sample fresh baked apple pie in order to encourage purchases of pie pans and
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!