Amount of money paid by Jeremy as rent and maintenance of shop per month = $1500
Cost of raw materials and manufacturing per month = $6000
Total cost that Jeremy has to spend per month = (1500 + 6000) dollars
= 7500 dollars
Number of individual chocolates sold = 2400
Number of chocolates sold in boxes = 50 boxes
= (12 * 50) chocolates
= 600 chocolates
Then
Total number of chocolates sold by Jeremy = 2400 + 600
= 3000
Now
Price of each chocolate = 7500/3000 dollars
= 75/30 dollars
= 5/2 dollars
= 2.5 dollars
Price of 600 chocolates = 600 * (5/2) dollars
= 300 * 5 dollars
= 1500 dollars
Price of 12 chocolates = (1500/600) * 12
= 15 * 2
= 30 dollars
Then
We can say that each box of chocolate should be sold at $30. All the loose chocolates should be sold at $2.5 each.
Answer:
If you are adding to fractions that are both greater than 1/2, the sum will be greater than 1.
Step-by-step explanation: 1/2 + 1/2 =1
Since both fractions are greater, obviously the sum will too.
Examples: 2/3+3/4= 1 5/12 4/6+6/9= 1 1/3
Hope this helps
Answer:
Each unit cost $800
Step-by-step explanation:
Annual compensation = $48,000
Annual number of units sold = 2000
Commission on each item sold = 3%
Compensation for 2000 units = $48,000
Compensation for 1 unit = $48,000/2000 = $24
Cost of one unit = compensation for one unit ÷ commission on one unit = $24 ÷ 3% = $24 ÷ 0.03 = $800
For this case we have that by definition, the area of a triangle is given by:

Where:
b: It is the base of the triangle
h: It is the height of the triangle
According to the statement data we have:

Substituting we have:

We divide between 2 on both sides:

We factor by looking for two numbers that, when multiplied, are obtained -88 and when added together, +3 is obtained.
These numbers are +11 and -8.

We have two roots:

We choose the positive value.
Thus, the base of the triangle is:
Answer:
The base of the triangle is 22 units.
Answer:
A) Yes, because P (F∩S) = 0
Step-by-step explanation:
Hello!
50 customers of a store were asked to choose between two discounts:
Discount 1: 20% off all purchases for the day.
Discount 2: 10% off all purchases for the week.
28 choose discount 1
22 choose discount 2
F: the selected person choose discount 1.
S: the selected person choose discount 2.
Two events are mutually exclusive when the occurrence of one of them prevents the other from occurring in one repetition of the trial and the intersection between these two events is void with zero probability of happening.
In this case, since the customers were asked to choose one out of the two events, if the customer chooses the first one, then he couldn't have chosen the second one and vice-versa. Then the intersection between these two events has zero probability, symbolically:
P(F∩S)=0
I hope it helps!